Barvy v bytě ovlivní vaši náladu i plodnost

  • 2014-02-28
  • 0
  • Nábytek Elegance

S blížícím se jarem přepadá spoustu lidí touha nejen uklidit, ale také vylepšit své bydlení. Proměnit interiér mnohdy až k nepoznání dokáží barvy. A to velmi často lépe než nový luxusní nábytek. Barvy v bytě jsou totiž bez nadsázky mocné čarodějky, s nimiž můžete měnit velikost prostoru nebo pocit, který ze svého bytu máte. Na neštěstí stačí málo a výsledný efekt může být zcela opačný než váš záměr. Pojďte si společně s námi připomenout základní pravidla barevné typologie.

Myslete na to, že každá barva na člověka nějak působí a na každého trochu jinak. Takže více než na všechny poučky nebo módní trendy byste měli dát na vlastní intuici. Zamyslete se nad tím, jaké pocity ve vás daná barva vyvolává. A ujasněte si, jakou atmosféru chcete v konkrétní místnosti vytvořit. Pokud si nejste jisti, jaký efekt na vás a na vaše blízké bude barva mít, začněte experimentovat s malými plochami. Vybraný barevný tón vneste do místnosti třeba na polštářích, menších kobercích nebo závěsech a uvidíte, jak na vás bude prostor působit.

Abyste to přeci jen neměli tak složité, připravili jsme pro vás základní charakteristiku, která hlavně začátečníkům práci s barvami usnadní. V první řadě platí, že světlejší barvy místnost opticky zvětší a rozjasní. Tmavé barvy mají přesně opačný účinek a zatímco velké prostory vymalované tmavší barvou vypadají útulně, stejný odstín bude v malinké garsonce působit ponuře a může vyvolávat pocit úzkosti.

Červená barva zvýší adrenalin, žlutá chuť k jídlu

Pojďme se podívat na některé barvy konkrétně a začněme poněkud kontroverzní červenou barvu, kterou můžete buď milovat nebo nenávidět. Červená barva je symbolem energie, je impulzivní a správně dávkovaná se může objevit v každé místnosti. Intenzivní červená zvyšuje v těle adrenalin a vzrušení. V obývacím pokoji v lidech vzbuzuje chuť komunikovat, v ložnici pak v člověku vyvolává touhu. V obou případech však buďte opatrní, ať to nepřepísknete. Svou službu udělají sytě červené doplňky nebo v obývacím pokoji jedna červená stěna.

Se žlutou barvou se nejčastěji setkáváme v jídelnách a kuchyních a právě tyto místnosti jsou pro ni jako stvořené. Žlutá v člověku probouzí pocit radosti, chuť k jídlu a energii, mnozí tvrdí, že žlutá barva pomáhá čistit tělo a stimuluje nervový systém. Proto na ni raději zapomeňte v místnostech, kde se chcete uvolnit a užít si klidu. Taktéž velké množství žluté barvy nepatří do dětských pokojů, protože u citlivých dětí může vyvolávat neklid.

Interiérové barvy by se neměly podceňovat

Zelená barva v ložnici ovlivní plodnost

V místnosti, kde se pohybují vaši nejmenší se nemusíte bát zelené barvy. Ta působí vesele, hravě a v člověku probouzí kreativní myšlenky a chuť objevovat. Své místo má také v obýváku, v němž si chcete odpočinout v klidu a rodinné pospolitosti. A pokud ještě žádnou rodinu nemáte, vneste zelenou barvu do své ložnice. Podle odborníků přes barevnou typologii má totiž zelená barva pozitivní vliv na plodnost.

Modrá barva je dobře známá svým zklidňujícím účinkem, snižuje srdeční frekvenci i krevní tlak. Skvělou službu udělá v ložnici nebo v koupelně. Velké množství modré barvy však vzbuzuje chlad, takže na tuto barvu pro jistotu zapomeňte v severně situovaných místnostech.

Dalo by se říct, že modrá barva je dobrý sluha, ale zlý pán. To platí koneckonců o kterékoliv barvě, proto myslete na to, že výběr vhodné barvy je velmi osobní, až téměř intimní záležitost a to, co se líbí jiným, na vás může působit zcela opačně. A vy jste ten, kdo v místnosti bude žít, tak si vyberte barvy, které se líbí vám a vašim blízkým.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
640
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter