Bezpečná koupelna pro děti

Koupelna, společně s kuchyní, patří k místům, kde malým dětem hrozí největší nebezpečí. Několik základních pravidel, která byste měli dodržovat, sníží riziko úrazu, k němuž mohou koneckonců nejen děti v koupelně přijít.
Mimo dosah dětí
Věci, které v koupelně běžně používáte, by měly být uloženy buď v uzamykatelné skříňce, nebo někde hodně vysoko, kam se prcek za žádných okolností nedostane. Týká se to všech elektrických přístrojů, holítek a samozřejmě veškerých léků a úklidových prostředků. Mimo zorné pole dětské zvědavosti byste měli udržovat také ústní vody, zubní pasty a kosmetiku, včetně té dětské. Na to by měl být přizpůsobený koupelnový nábytek. Dítěti, jež by ji chtělo ochutnat, by mohla přinést i neškodná kosmetika pro nejmenší vážné zdravotní problémy.
Termostatické baterie zabrání opaření
Minimálně k vaně nebo sprchovému koutu byste si měli pořídit termostatické baterie s dětskou pojistkou, na níž nastavíte přijatelnou teplotu, která dítěti neublíží. Investici do nových kohoutků zvažte i v případě, že dítě nenecháváte samotné v koupelně. Malé děti se dokáží pořádně opařit během pár vteřin, takže stačí chvilinka nepozornosti a průšvih je na cestě.
Nenechte své dítě uklouznout
Základem každé koupelny, kde se pohybují děti, by měly být protiskluzové podložky. Před vanu použijte speciální podložky, které jsou příjemné na dotek, ale z druhé strany mají protiskluzovou úpravu. Na nějakou dobu zapomeňte na podložky hotelového typu, které se sice snadno perou, ale chybí jim jakákoliv protiskluzová úprava a vaše dítě na nich může snadno uklouznout.
Na protiskluzové podložky nezapomeňte ani ve vaně. Můžete si pořídit veselé barevné nálepky připomínající zvířátka, které děti pobaví a ochrání je před zraněním.
Odstraňte vše zbytečné
Zejména z menších koupelen odstraňte všechno přebytečné, co tam nezbytně nepotřebujete. Zapomeňte na volně stojící sušáky na ručníky, nepřipevněné police, ale i květináče na oknech, které by dítě na sebe mohlo převrátit. Udělejte maximum pro to, aby se vám s dítětem co nejlépe manipulovalo a nikdo z vás se při koupání nezranil.
Bezpečné hračky
Pozornost byste měli věnovat také hračkám, které dětem do vany dáte. Hračky by neměly mít žádné ostřejší hrany, o které by se dítě mohlo v případě pádu vážně poranit. Vlhké hračky jsou ideálním prostředím pro mikroby, plísně a všelijaké další bakterie. Proto se vyvarujte hračkám s porézním povrchem nebo vyrobeným ze dřeva.
Všechny hračky po koupeli osušte a nechte na vzduchu proschnout. Jednou za týden je klidně dejte do myčky na nádobí nebo je, pokud je to možné, vyperte v pračce. Čas od času je dobré hračky omýt v roztoku sava, které spolehlivě zlikviduje všechny zárodky bakterií i mikroby.
Nikdy nenechávejte dítě bez dozoru
Dítě mladší šesti let by nemělo v koupelně zůstávat nikdy bez dozoru. Malé děti jsou schopné se během chvilky utopit i v několika centimetrech vody. Koupel si tedy naplánujte tak, aby vás nic nerušilo, a plně jste se mohli věnovat svému dítěti. Telefon i domovní zvonek buď nechte zvonit, anebo v krajním případě vezměte malé dítě zabalené s sebou.
Zdroje:
http://www.parents.com/baby/safety/bathroom/
http://www.babycentre.co.uk/a402/bathroom-safety
http://www.nickjr.com/home-life/bath-time/bath-parenting-advice/bath-safety_ap.html
Časopis Tina Bydlím 07/2013
Nenechte si ujít žádnou výhodnou akci
Zaregistrujte se k bezplatnému zasílání novinek a akcí z našeho obchodu přímo na váš email.
Dovoz zdarma
Na vybrané produkty
po celé ČR
Výnos
Nábytek vám vyneseme
až do bytu
Splátkový prodej
Nakupte
na splátky
Nízké ceny
Garance trvale
nízkých cen