Bezpečné a pohodlné bydlení pro seniory

  • 2014-04-17
  • 0
  • Nábytek Elegance

Se seniory je to svým způsobem obdobné jako s dětmi. Mají své specifické potřeby, které je potřeba respektovat a stejně jako malým dětem, měli bychom svůj dům či byt přizpůsobit i našim dědečkům a babičkám. Budou tak mít nejen dobrý pocit z toho, že se o ně někdo zajímá, ale hlavně vhodnými úpravami zvýšíte kvalitu jejich života a snížíte riziko zranění. Pro mladší ročníky banální zranění u starších lidí mnohdy končí fatálními následky.

Bezpečná koupelna je základ

Velmi zranitelní jsou senioři při každodenní hygieně, proto byste měli uělat maximum, abyste jim rutinu zpříjemnili. Pokud to jen trochu jde, vyměňte vanu za sprchový kout, který je pro starší lidi mnohem praktičtější. Není-li to možné, vybavte vanu stabilními madly, které důchodcům usnadní vstup a výstup z vany. Madla by pak neměla chybět ani v blízkosti WC mísy. Ve vaně, a koneckonců ani ve sprchovém koutě by rozhodně neměli chybět prostiskluzové přísavky.

Před vanou nebo sprchou by pak měli být textilní podložky vybavené protiskluzovou úpravou.

V koupelně využívané staršími lidmi by také neměla chybět pohodlná židle neby vyšší lavice, na níž si mohou nejen odložit své věci, ale také si na ni sednout třeba při oblékání. Senioři v pokročilém věku bývají neopatrní a roztržití a při sprchování nebo koupeli se mohou snadno opařit. Tomu můžete zabránit, pokud klasické vodovodní baterie nahradíte moderními termostatickými, na kterých lze nastavit stabilní teplotu.

Za zmínku stojí také dveře do koupelny. S ohledem na bezpečnost by se dveře koupelny i WC měli otevírat směrem ven, tak aby bylo možné se ke staříkovi v koupelně bez problémů dostat.

Velmi zrádné jsou také podlahové krytiny. Ty by měli být opatřeny protiskluzovou úpravou. Drobných kusových koberců je lépe se zbavit, nebo je aspoň vybavte speciálními podložkami, které zajistí, že se koberce nehnou z místa.

Svou pozornost zaměřte také na prahy. Ty by měli být co nejnižší v ideálním případě by měl být do každé místnosti zajištěn bezbariérový přístup.

 

Zdravé spaní

Spousta důchodců je pověstná tím, že špatně spí. O to víc byste se měli zaměřit také na to, na čem váš dědeček nebo babička spí. Naprosto nevhodné jsou nízké postele, z nichž se starším lidem špatně vstává. Ideální výška je minimálně kolem 50 cm, nejlépe však 70 cm. Důležitá je investice do kvalitní matrace, která zajistí správnou oporu už tak trpící páteři a kloubům. Za zváženou stojí speciálně upravené postele s polohovatelnými rošty a nastavitelnou výškou. Na druhou stranu dbejte na to, aby se vaši starší příbuzní doma necítili jako v nemocnici. Takový pocit by jim na pohodě moc nepřidalo.

Kolem postele by měla být dostatečně široká ulička a chybět by u ní neměl vyšší noční stolek, na němž může mít důchodce mobilní telefon, léky a samozřejmě také lampičku.

Se stejnou péčí jako postel bychom měli vybírat také sezení. Vhodnější jsou tvrdší, stabilnější křesla, která stojí pevně na svém místě. Hluboká křesla, mnohdy navíc opatřená kolečky mohou být pro důchodce noční můrou.

Světlá a prostorná předsíň

Dostatečnou pozornost byste měli věnoovat také předsíni. V mnohých bytech předsíň místo pohodlného prostoru připomíná úzkou nudli, v níž se cítí stísněně i zdravý člověk. V bytě důchodce byste z předsíně měli odstranit vše, co tam není nezbytně nutné. Chybět v ní však nesmí stabilní věšák. Mnohem vhodnější než stojící věšák jsou stabilní háčky na zdi, které na sebe nemotorný důchodce nemůže převrhnout.

Předsíň by měla být dostatečně osvětlená. Slabé žárovky vyměňte za kvalitní bodovky nebo led světla, které připomínají denní světlo a pochmurnou místnost dostatečně osvětlí.

Pokud si dáte trochu práce a přizplsobíte svůj dům či byt tak, aby se v něm vašim starým rodičům nebo prarodičům dobře žilo, prokážete službu nejen jim, ale také sobě. Zpříjemníte jim možná posledních pár let života, které si můžete společně užít.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
672
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter