Doprava zdarma, Víkendové rozvozy SLEVY AŽ 50% Platí pro vybrané produkty. Rozvoz nábytku včetně VÍKENDU - Neváhejte ani minutu...
Ještě pár dní...
Ještě pár dní...

Boj s vodním kamenem

Vodní kámen je ve skutečnosti minerální usazenina, kterou tvoří především vápenatá či hořečnatá sůl a další příměsi. Projevuje se jako bílý či šedý film na povrchu i uvnitř všech zařízení, která jsou v kontaktu s vodou. Velmi ohrožené jsou spotřebiče jako např. rychlovarné konvice, kávovary, ohřívače vody, vodovodní baterie a pochopitelně rovněž vany, sprchy a toalety.

Vodní kámen patří k běžným problémům v lokalitách s tvrdou vodou. Odstraňování těchto nánosů pak pro někoho představuje opakovanou noční můru. Dobrá zpráva je, že pomoc existuje a možná je blíže, než si myslíte.

Jak na čištění kohoutků a koupelen?

Kohoutky a vodovodní baterie představují vzhledem k jejich nepravidelnému tvaru určitou výzvu. Nejprve tedy namočte papírové ručníky nebo bavlněný hadřík do čisticího prostředku či octa, postižené oblasti těsně omotejte a nechte několik hodin působit. Po odstranění zábalu zaútočte kartáčem nebo drátěnkou.

Sprchovým hlavám pak dopřejte zhruba hodinovou lázeň např. v plastové misce, kterou naplníte odstraňovačem vodního kamene. Pokud se kámen usadí uvnitř výtokového ramínka, prostředek nalijte do igelitového sáčku a poté ho připevněte tak, aby ústí bylo v sáčku celé ponořené.

Zatočte s vodním kamenem v toaletní míse

Na záchodové mísy a podobná zařízení si vybírejte spíše silnější čisticí prostředky, ideálně gelové konzistence s bělícím účinkem. Při aplikaci přiložte láhev co nejblíže k okraji mísy a před spláchnutím nechte působit alespoň jednu hodinu. Na silnější nánosy, kde běžná štětka nesplní svůj úkol, se uplatní také pemza. Zasažená místa lépe oškrábe, aniž by mísu poškodila. Na opravdu odolné skvrny v míse bude možná nutné postup několikrát opakovat nebo nechte chemii působit třeba celou noc.

Malé kuchyňské spotřebiče

V kuchyni existuje problém s vodním kamenem stejně tak jako v koupelně. Pokud se zdráháte na čištění rychlovarných konvic použít chemické prostředky, vyzkoušejte zcela přírodní postup. Naplňte konvici směsí vody s octem, zapněte ji, nechte dojít k varu a poté ještě nechte několik hodin působit. Nakonec konvici několikrát důkladně propláchněte. Obdobný postup lze aplikovat i na kávovary atd. Další metodou je použití kyseliny citronové, která na rozdíl od octa neponechá tak silný zápach.

Pračky a myčky

Velké domácí spotřebiče ohrožuje vodní kámen zásadním způsobem. Následná oprava spojená s výměnou určitých dílů vás může přijít draho. I v tomto případě máte dvě volby. Buď si vyberete speciální prostředek, který obsahuje látky omezující tvorbu vodního kamene, nebo zvolíte ekologickou a zároveň velmi ekonomickou variantu čištění. Do nádržky myčky nalijte jeden nebo dva šálky octa, zatímco v případě pračky dejte ocet (asi 0,5 l) přímo do bubnu. Přístroje zapněte a nechte proběhnout jeden cyklus na prázdno. Octová lázeň navíc vyřeší i problém s případným pachem.

Co ještě funguje?

Při boji s vodním kamenem není vždy nutné používat speciální chemická čistidla. Stejnou službu, avšak za zlomek ceny, provede kromě výše uvedeného octa i např. čerstvá citronová šťáva. Z chemického hlediska se totiž jedná o kyseliny, které vodní kámen spolehlivě a bez námahy rozpustí.

Nevzdávejte to!

V případě, že by první čištění nepřineslo žádané výsledky, nevzdávejte se. Někdy zkrátka musíte procedury několikrát opakovat. Příště např. nechte čistič působit déle nebo zvyšte koncentraci. Pokud se vám podaří zbavit se vodního kamene hned napoprvé, nedejte mu příležitost znovu se usadit. Když budete provádět čištění pravidelně, ušetříte si z dlouhodobého hlediska mnoho starostí, námahy i peněz.

Zdroje:

 

http://www.sheknows.com/home-and-gardening/articles/1017763/the-best-ways-to-remove-lime-scale-buildup

http://www.howtocleanstuff.net/how-to-remove-lime-scale/

http://tipnut.com/limescale/

http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2009/aug/23/how-to-remove-limescale

http://www.jaktak.cz/jak-odstranit-vodni-kamen.html

Nenechte si ujít žádnou výhodnou akci

Zaregistrujte se k bezplatnému zasílání novinek a akcí z našeho obchodu přímo na váš email.

Dovoz zdarma

Na vybrané produkty
 po celé ČR

Výnos

Nábytek vám vyneseme
až do bytu

Splátkový prodej

Nakupte
na splátky

Nízké ceny

Garance trvale
nízkých cen