Dny dopravy zdarma DOPRAVA ZDARMA Od 4 000,- Kč a NEVÁHEJTE ANI MINUTU - Akce brzy končí...
Ještě pár dní...
Ještě pár dní...

Brzy začneme topit, pozor na přesušení nábytku

Topná sezóna s sebou přináší úskalí, které si možná ani neuvědomujeme – přesušení dřevěného nábytku a podlah. Dřevo je jako přírodní materiál citlivější na změny teploty a vlhkosti, a proto si v tomto článku popíšeme, co očekávat u dřevěného nábytku a podlah v zimě, aby nás to náhle nepřekvapilo.

Přesušení způsobí velké teplo v kombinaci s nízkou vlhkostí

Teplo, které se při topení přenáší na dřevo, snižuje jeho vlhkost. A jak se dřevo přizpůsobuje změněným podmínkám, smršťuje se. Jindy dokonalé přilnutí prken v podlaze nebo hran u vašeho nábytku se může změnit. Pokud nedojde k extrémnímu vyschnutí, pak se tyto změny na jaře vrátí do normálu. Jakmile ovšem dojde k přesušení, pak mohou vzniknout ve struktuře dřeva trvalé praskliny.

Takže jak tomu předejít? Nejlepší je udržovat v domě stabilní vzdušnou vlhkost mezi 40 a 60 %, což je dobré nejen pro dřevo, ale i pro lidské zdraví. Využít můžete například komerční zvlhčovače vzduchu nebo alespoň nádobu s vodou umístěnou na topení. Důležité je i pravidelné větrání – stačí na krátkou dobu, aby dům nestihl vychladnout, ale tak, aby vzduch v domě proudil.

Pozor na sníh

U podlah je nutné si v zimních obdobích dávat pozor i na sníh přinesený na botách. Spolu s vodou se na podlahu dostane navíc špína a sůl, která může do dřeva pronikat a způsobovat jeho následné bobtnání a flekatění. Proto je třeba si na to dávat pozor a tam, kde by se voda z obuvi mohla shromažďovat, vlhkost setřeme hadrem nebo si na boty opatříme odkapávač.

Udržet v domě zdravou vlhkost

Abychom ochránili svůj nábytek i zdraví, musíme v domě i během topné sezóny udržovat rovnováhu. Topit, větrat, nechávat nábytku dostatečný prostor od stěn, aby se za ním nemohla vlhkost srážet, a nízkou vlhkost naopak zvyšovat odpařováním vody. Někdy to není jednoduché, zejména u starých domů, ale je důležité se o to pokoušet a nezapomínat.

Nenechte si ujít žádnou výhodnou akci

Zaregistrujte se k bezplatnému zasílání novinek a akcí z našeho obchodu přímo na váš email.

Dovoz zdarma

Od 4 000 Kč
po celé ČR

Výnos

Nábytek vám vyneseme
až do bytu

Splátkový prodej

Nakupte
na splátky

Nízké ceny

Garance trvale
nízkých cen