Existují vůbec barvy, které k sobě absolutně neladí?

  • 2016-03-10
  • 0
  • Pavel Cahlík
Existují vůbec barvy, které k sobě absolutně neladí?

Říkala vám v dětství maminka něco ve stylu: „Zelená a modrá pro blázna dobrá?“ A dnes vídáte interiéry nebo oblečení, které tyto dvě barvy běžně kombinují a dokonce to nevypadá vůbec špatně. Existují tedy nějaké barevné kombinace, které by se daly považovat za faux pas?

Neptali jste se, kdo určil, které z barev k sobě nejdou? V roce 2011 byl v trendu tzv. color blocking. Tedy zjednodušeně řečeno kombinování barev, které k sobě absolutně neladí. A podle čeho se to určuje? Zde musíme trochu do teorie barev.

Kolo barev znázorňuje ve své podstatě tři základní barvy (primární) – červenou, modrou a žlutou. Jejich odvozování vznikají tzv. sekundární barvy. A pokud zkombinujete primární a sekundární barvy, dostanete poslední skupiny – barvy terciální. Barevné kolo vám pomůže zjistit, které barevné kombinace jsou – nejen pro vás – vhodné. 

 

Onen styl color blocking vychází právě z kombinování komplementárních barev – barev, které jsou v kole barev naproti sobě a pokud se použijí současně, tak jedna druhou zvýrazní. Pokud chcete pracovat s barvami opravdu na úrovni, tak je nyní nutno si vysvětlit tyto pojmy: 

  • Tóny se vytvářejí pomocí šedé.
  • Nádech znamená, že má barva v sobě bílou – je světlejší.
  • Odstín znamená, že má barva v sobě černou – je tmavší. 

Již vícekrát zmiňovaný color blocking nikdy nekombinoval dvě komplementární barvy. Vždy to byly jejich odstíny. A v tom tkvěl celý úspěch. Kombinace jedné komplementární barvy a odstínu jejího protikladu již nepůsobí tak agresivně a je pro naše smysly daleko lépe snesitelná. 

 

Správně kombinovat je primární zásadou

Při výběru vhodné barvy se nikdy nespletete, pokud zvolíte analogické barvy. Tyto barvy jsou na barevném kole vedle sebe – např. žlutá a zelená. Stejně tak dobře fungují i monochromatické kombinace. Tedy kombinace odstínů nebo nádechů jedné barvy. Poslední varianta, která by mohla vždy fungovat je kombinace jedné primární a již zmíněných monochromických palet. 

Nikdy ale nezapomínejte, že je to vždy o vás. Pokud se vám daná kombinace líbí, tak ji použijte. Spousta lidí například tvrdí, že kombinace hnědé a černé není vhodná. Já si myslím pravý opak a hojně ji využívám v interiérech i v mém šatníku. Vždy záleží na tom, jaký tón, nádech nebo odstín zvolíte. A černá? Ta se hodí ke všemu. Jen ji nepoužívejte jako barvu nábytku! 

Pavel Cahlík

Autor zprávy

Pavel Cahlík je interiérový designér, který prošel ostravskou školou AveArt. Je zastánce jednoduchého funkčního designu bez zbytečných dekorací. Navrhuje interiéry, které nemusí být za každou cenu protkané designovými ikonami. Volný čas se snaží trávit ve Skandinávii.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
729
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter