Doprava zdarma, Víkendové rozvozy SLEVY AŽ 50% Platí pro vybrané produkty. Rozvoz nábytku včetně VÍKENDU - Neváhejte ani minutu...
Ještě pár dní...
Ještě pár dní...

Existují vůbec barvy, které k sobě absolutně neladí?

Říkala vám v dětství maminka něco ve stylu: „Zelená a modrá pro blázna dobrá?“ A dnes vídáte interiéry nebo oblečení, které tyto dvě barvy běžně kombinují a dokonce to nevypadá vůbec špatně. Existují tedy nějaké barevné kombinace, které by se daly považovat za faux pas?

Neptali jste se, kdo určil, které z barev k sobě nejdou? V roce 2011 byl v trendu tzv. color blocking. Tedy zjednodušeně řečeno kombinování barev, které k sobě absolutně neladí. A podle čeho se to určuje? Zde musíme trochu do teorie barev.

Kolo barev znázorňuje ve své podstatě tři základní barvy (primární) – červenou, modrou a žlutou. Jejich odvozování vznikají tzv. sekundární barvy. A pokud zkombinujete primární a sekundární barvy, dostanete poslední skupiny – barvy terciální. Barevné kolo vám pomůže zjistit, které barevné kombinace jsou – nejen pro vás – vhodné. 

 

Onen styl color blocking vychází právě z kombinování komplementárních barev – barev, které jsou v kole barev naproti sobě a pokud se použijí současně, tak jedna druhou zvýrazní. Pokud chcete pracovat s barvami opravdu na úrovni, tak je nyní nutno si vysvětlit tyto pojmy: 

  • Tóny se vytvářejí pomocí šedé.
  • Nádech znamená, že má barva v sobě bílou – je světlejší.
  • Odstín znamená, že má barva v sobě černou – je tmavší. 

Již vícekrát zmiňovaný color blocking nikdy nekombinoval dvě komplementární barvy. Vždy to byly jejich odstíny. A v tom tkvěl celý úspěch. Kombinace jedné komplementární barvy a odstínu jejího protikladu již nepůsobí tak agresivně a je pro naše smysly daleko lépe snesitelná. 

 

Správně kombinovat je primární zásadou

Při výběru vhodné barvy se nikdy nespletete, pokud zvolíte analogické barvy. Tyto barvy jsou na barevném kole vedle sebe – např. žlutá a zelená. Stejně tak dobře fungují i monochromatické kombinace. Tedy kombinace odstínů nebo nádechů jedné barvy. Poslední varianta, která by mohla vždy fungovat je kombinace jedné primární a již zmíněných monochromických palet. 

Nikdy ale nezapomínejte, že je to vždy o vás. Pokud se vám daná kombinace líbí, tak ji použijte. Spousta lidí například tvrdí, že kombinace hnědé a černé není vhodná. Já si myslím pravý opak a hojně ji využívám v interiérech i v mém šatníku. Vždy záleží na tom, jaký tón, nádech nebo odstín zvolíte. A černá? Ta se hodí ke všemu. Jen ji nepoužívejte jako barvu nábytku! 

Nenechte si ujít žádnou výhodnou akci

Zaregistrujte se k bezplatnému zasílání novinek a akcí z našeho obchodu přímo na váš email.

Dovoz zdarma

Na vybrané produkty
 po celé ČR

Výnos

Nábytek vám vyneseme
až do bytu

Splátkový prodej

Nakupte
na splátky

Nízké ceny

Garance trvale
nízkých cen