Dny dopravy zdarma DOPRAVA ZDARMA Od 4 000,- Kč a NEVÁHEJTE ANI MINUTU - Akce brzy končí...
Ještě pár dní...
Ještě pár dní...

Existují vůbec barvy, které k sobě absolutně neladí?

Říkala vám v dětství maminka něco ve stylu: „Zelená a modrá pro blázna dobrá?“ A dnes vídáte interiéry nebo oblečení, které tyto dvě barvy běžně kombinují a dokonce to nevypadá vůbec špatně. Existují tedy nějaké barevné kombinace, které by se daly považovat za faux pas?

Neptali jste se, kdo určil, které z barev k sobě nejdou? V roce 2011 byl v trendu tzv. color blocking. Tedy zjednodušeně řečeno kombinování barev, které k sobě absolutně neladí. A podle čeho se to určuje? Zde musíme trochu do teorie barev.

Kolo barev znázorňuje ve své podstatě tři základní barvy (primární) – červenou, modrou a žlutou. Jejich odvozování vznikají tzv. sekundární barvy. A pokud zkombinujete primární a sekundární barvy, dostanete poslední skupiny – barvy terciální. Barevné kolo vám pomůže zjistit, které barevné kombinace jsou – nejen pro vás – vhodné. 

 

Onen styl color blocking vychází právě z kombinování komplementárních barev – barev, které jsou v kole barev naproti sobě a pokud se použijí současně, tak jedna druhou zvýrazní. Pokud chcete pracovat s barvami opravdu na úrovni, tak je nyní nutno si vysvětlit tyto pojmy: 

  • Tóny se vytvářejí pomocí šedé.
  • Nádech znamená, že má barva v sobě bílou – je světlejší.
  • Odstín znamená, že má barva v sobě černou – je tmavší. 

Již vícekrát zmiňovaný color blocking nikdy nekombinoval dvě komplementární barvy. Vždy to byly jejich odstíny. A v tom tkvěl celý úspěch. Kombinace jedné komplementární barvy a odstínu jejího protikladu již nepůsobí tak agresivně a je pro naše smysly daleko lépe snesitelná. 

 

Správně kombinovat je primární zásadou

Při výběru vhodné barvy se nikdy nespletete, pokud zvolíte analogické barvy. Tyto barvy jsou na barevném kole vedle sebe – např. žlutá a zelená. Stejně tak dobře fungují i monochromatické kombinace. Tedy kombinace odstínů nebo nádechů jedné barvy. Poslední varianta, která by mohla vždy fungovat je kombinace jedné primární a již zmíněných monochromických palet. 

Nikdy ale nezapomínejte, že je to vždy o vás. Pokud se vám daná kombinace líbí, tak ji použijte. Spousta lidí například tvrdí, že kombinace hnědé a černé není vhodná. Já si myslím pravý opak a hojně ji využívám v interiérech i v mém šatníku. Vždy záleží na tom, jaký tón, nádech nebo odstín zvolíte. A černá? Ta se hodí ke všemu. Jen ji nepoužívejte jako barvu nábytku! 

Nenechte si ujít žádnou výhodnou akci

Zaregistrujte se k bezplatnému zasílání novinek a akcí z našeho obchodu přímo na váš email.

Dovoz zdarma

Od 4 000 Kč
po celé ČR

Výnos

Nábytek vám vyneseme
až do bytu

Splátkový prodej

Nakupte
na splátky

Nízké ceny

Garance trvale
nízkých cen