Doprava zdarma, Víkendové rozvozy SLEVY AŽ 50% Platí pro vybrané produkty. Rozvoz nábytku včetně VÍKENDU - Neváhejte ani minutu...
Ještě pár dní...
Ještě pár dní...

Jak měnit bydlení podle ročních období

Stejně jako se mění roční období, může se měnit i vzhled našeho domova. Nevěříte? Kde jinde barvy ladí více než v přírodě! Každému ročnímu období vládne jedna barva. Na jaře žlutá, v létě modrá, na podzim červená a v zimě opět modrá. Tyto barvy také určují, s jakými dalšími barvami vytvoří nejlepší barevné sladění. Jaro a podzim se obecně přiklání k teplým odstínům, zatímco léto a zima ke studeným. Interiér našeho domova je především místem harmonie, kde načerpáme nové síly a kde se máme cítit dobře. A jak pustit barvy ročních období do našich pokojů? Nemusíme se bát velkých investic, stačí i drobnosti, třeba vyměnit závěsy nebo potahy, použít drobné dekorace – polštářky, ubrus na stole, obrázky na stěnách. Takto si můžeme změnit okolí podle našich potřeb kdykoliv během roku.

 

Jak (o)kouzlit barvami

Jarní a podzimní barvy mají spolu více společného než studené barvy léta a zimy. To znamená, že pokud byste se rozhodli zkombinovat barvu léta a podzimu nebo jara a zimy, nedopadlo by to přívětivě. Mezi barvami by vzniklo napětí. Zajímavé je i to, že se od sebe liší barvy, jež podle pravidel k sobě psychologicky patří. Je to ale jednoduché. Jarní barvy jsou mnohem lehčí než barvy podzimu, které jsou sytější a zemitější. Barvy léta jsou naopak jemnější než ostré zimní barvy. 

 

Jaké barvy k základu

K jarní základní žluté se hodí bílá, červená, modrá, zelená, fialová, béžová, šedá, růžová a hnědá. K podzimní červené se skvěle hodí žlutá, bílá, modrá, hnědá, černá, růžová a fialová. Ale pozor! U těchto barev musí jít o teplé odstíny! U jarních svěží pastelové, u podzimních musí jít o syté odstíny. Stejné barvy se hodí i pro základní modrou barvu léta a zimy. Rozdíl je ale v teplotě a odstínech.

 

Jarní svěžest

Jaro je časem, kdy se příroda probouzí a hraje svěžími barvami. Louka rozkvétá a je plná žlutých narcisů, červených tulipánů, tráva má svěží zelenou barvu a nebe je blankytně modré. Do interiéru dle vzoru jara volte paletu teplých a lehkých barev. Uznejte sami, že se budete rádi ponořovat do měkké postele se svěžím zeleným povlečením nebo květinovými vzory, radost vám hned po ránu udělají žluté závěsy hřejivé jako slunce. Při snídani vás potěší ubrus v meruňkové barvě a v obýváku vás kromě váz s čerstvými květinami jistě nadchnou obrázky rozkvetlé přírody nebo v tónu impresionismu. Navečer pak zatáhnete v obývacím pokoji béžové závěsy a usednete na pohovku s malými polštářky v barvě červených tulipánů.

 

Letní elegance

Letní typické barvy přinášejí růže, levandule a dozrávající jahody, maliny a třešně. Zelená tráva ztratila na svěžesti, i proto má letní paleta barev základní modrý podtón. Podobně na tom budou i barvy v interiéru, které volíme chladné, decentní a jemné. Představte si jakoukoliv barvu jakoby v mlze, to je letní barva. Tyto odstíny se hodí především do ložnic a pracoven pro svůj uklidňující efekt. Ovšem ani v obýváku nejsou letní barvy na škodu. Vytvoří elegantní interiér.
Léto nepotřebuje přehnanou dekoraci, vsaďte na jednoduchost až minimalismus. Do pracovny zvolte jednoduché obrazy a roletu v levandulovém nebo modrém odstínu, abyste se dokonale soustředili. Při probuzení vám udělá radost pohled na blankytně modré povlečení a jemně vás probudí stoupnutí bosýma nohama na decentně žlutý koberec s vysokým chlupem. Chybu neuděláte ani klasickou kombinací bílé a modré barvy, odvážnější z vás mohou interiér zařídit ve fialových a zelených tónech se základní bílou barvou.

 

Podzimní fantazie

Příroda se na podzim obléká do pestrobarevného hávu. Nese se v sytých, teplých odstínech i kontrastech (modrofialové hrozny versus červené až žluté opadající listí). Všechny barvy podzimu mají načervenalý podtón a připomínají dopadající sluneční paprsky. Podzimními odstíny zútulníte každý velký pokoj, hodí se zejména do rustikálních interiérů. Oproti letnímu období, které je až minimalistické, tady můžete využít více prvků najednou.
Velký obývací pokoj můžete zabalit do hřejivých tónů, kdy světlo lampy bude zastíněno sytě žlutým závěsem pro útulný efekt. O to více ale vyniknou obrazy se zátiším ovoce. Polštářky na vaší kožené sedačce volte se semišovým potahem v teplých odstínech červené a hnědé. Ložnice se stane vaší oázou klidu a harmonie, kdy se ponoříte do povlečení s motivem barevného listí. Předtím nezapomenete zatáhnout závěsy ve vínové barvě. Kuchyně bude překypovat radostí, když se ráno či večer sejdete u rodinného stolu prostřeného zeleným či oranžovým ubrusem.

 

Zimní kontrasty

Vše spí pod sněhem, obloha je ledově modrá, a pokud svítí slunce, je chladně žluté. Pro zimní krajinu je typický kontrast, oživujícími prvky jsou červené bobule nebo tmavě zelená barva jehličí. Interiér by se měl nést v podobném duchu v chladných a kontrastních odstínech. Váš domov bude moderní, někdy až extravagantní. Nebojte se kontrastů a protikladů. Použijte jako základ bílou nebo světle modrou barvu a k tomu doplňky (závěsy, polštáře, koberec, dekoraci, ubrusy, povlečení, deky) v syté červené nebo královské modré. 
Zimní interiér se nemusí nést jenom v duchu vánočních ozdob, pokud se ale chcete doslova inspirovat zimou, můžete vyzkoušet ozdoby do oken ve tvaru sněhových vloček nebo v tomto stylu ladit povlaky na polštáře. Vedle nešlápnete ani bílou kožešinou položenou pod konferenčním stolkem nebo před postelí. Jen pozor, abyste si na kožešině neustlali jako Šípková Růženka.
 
Zdroje
http://www.zivotnistyl.cz/clanky/bydleni/2385/kombinace-barev-v-interieru-metoda-rocnich-obdobi.html

Nenechte si ujít žádnou výhodnou akci

Zaregistrujte se k bezplatnému zasílání novinek a akcí z našeho obchodu přímo na váš email.

Dovoz zdarma

Na vybrané produkty
 po celé ČR

Výnos

Nábytek vám vyneseme
až do bytu

Splátkový prodej

Nakupte
na splátky

Nízké ceny

Garance trvale
nízkých cen