Jak umístit umělecké dílo v prostoru

  • 2014-08-29
  • 0
  • Pavel Cahlík
Jak umístit umělecké dílo v prostoru

V málokterém bytě či domě nevisí obraz či fotografie, nebo nestojí nějaká ta váza či dokonce socha. Instalace těchto předmětů ovšem vyžaduje cit pro detail. Jednoduše se může totiž stát, že díky nesprávnému umístění nedocílíte správného efektu. Jak tedy na to?

Dvě základní pravidla

Každý, pro vás důležitý předmět, potřebuje svůj prostor, aby mohl vyniknout. Chcete-li, aby si návštěvy vaší milované fotografie 9x13 cm všimly ihned po vstupu do místnosti, umístěte ji doprostřed největší zdi a nechte ji tam samotnou. Trošku přehnaný příklad. Jasně ale demonstruje, jak s uměleckými díly zacházet. V prostorech panelových bytů tak budete nejspíš pár věcí muset oželet, nebo využijete druhé pravidlo.

Tvořte skupinky. Ano, to je druhé pravidlo, jak si poradit především s obrazy a fotografiemi, ale platí i u dekoračních předmětů. Je to jedno ze základních pravidel skandinávského designu. Proto interiéry inspirované tímto stylem vypadají tak čistě.

Místo toho, abyste na všechny stěny umístili jednu či dvě fotografie, dejte na jednu všechny. Pohrajte si s touto mozaikou a kombinujte podobné (!), nebo naopak zcela odlišené rámy. Ve výsledku odlehčíte celý prostor a vytvoříte další umělecké dílo složené z uměleckých děl.

Světlo hraje důležitou roli

Při procesu umísťování uměleckých předmětů musíte brát ohled především na světlo. Nasvícení je absolutně klíčové. Vybírejte místa, která podpoří charakter díla a vyhýbejte se takovým, která by mohla dílo dokonce i poničit (přímý celodenní svit). Ideálně dílo nasviťte k tomu určeným svítidlem. To ovšem v mnoha případech vyžaduje dodatečný zásah do elektroinstalace.

album 1
album 1
album 1
album 1
album 1
album 1
Pavel Cahlík

Autor zprávy

Pavel Cahlík je interiérový designér, který prošel ostravskou školou AveArt. Je zastánce jednoduchého funkčního designu bez zbytečných dekorací. Navrhuje interiéry, které nemusí být za každou cenu protkané designovými ikonami. Volný čas se snaží trávit ve Skandinávii.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
648
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter