Jak obnovit zašlou slávu nábytku - restaurování

  • 2014-03-25
  • 0
  • Lucia Koláriková

Starý nábytek je častokrát vytvořen z kvalitního tuhého dřeva a pak přetrvává roky. Přesto se čas nakonec podepíše a zanechá na něm stopy a někdy až do hloubky. Záleží na tom, jak byl nábytek během používání ošetřován. Pokud byl voskovaný a olejovaný, snad bude stačit pouze očištění nebo malé opravy. Pak se dá dosáhnout téměř takové krásy nábytku jako v původním stavu. Kdo má raději vintage nábytek, asi nebude chtít kupovat nový a nějaký čas a finance mu obětuje.

Hodnota nábytku

Před restaurováním některých kousků by bylo vhodné si je dát zhodnotit odborníkem. Nábytek má hodnotu, pokud je starý alespoň sto let. Je dobré zvážit, zda se vyplatí dát historický kousek zrestaurovat odborníkem, nebo se pustit do opravy sám.

 

Jednodušší práce

Na začátek je třeba nábytek očistit. Zbavit prachu, mastnot, odrhnout čalounění. Někdy se už tím odhalí co se dělo v předešlé době, zda se o nábytek již někdo staral a zda došlo k nějakým opravám. Časem a používáním se stává, že lepené spoje již nedrží pohromadě. Je třeba je opět slepit lepidlem. Před lepením je nutné spoje rozlepit, vyčistit a přebrousit, aby lepidlo dobře chytlo. Někdy je nutné vyměnit nebo doplnit chybějící šrouby.

Nejčastější cestou oprav je přemalování nebo přelakování nábytku. Když je nutné se vrátit k původní originální barvě nábytku, která bývá častokrát přemalována mnoha vrstvami, je třeba ji odhalit a odhadnout podobný odstín.

Čas pro profesionála?

Jedním z nejtěžších prací na restaurování jsou čalouněné kusy nábytku, které je někdy lepší přenechat na opravu odborníkovi. Je dobré dodržet tyto kroky: odstranit staré čalounění, vybrat, rozměřit a vystřihnout nové, zajistit výplň, očistit a opravit rám a nasadit nové čalounění. Dalším problémem jsou malované ornamenty na nábytku, laik by je stěží opravoval.

Pokud se jedná o velmi drahý a znehodnocený kousek, který má vyšší hodnotu, je lepší přenechat restaurování profesionálovi. Před odevzdáním restaurátoři je vhodné si nábytek z každé strany vyfotit, aby nevznikly nějaké nechtěné úpravy. Lépe si je vybrat odborníka s doporučeními a dlouhodobými zkušenostmi.

 

Restaurování s nápaditostí

Co tak si vylepšit jinak ne moc cenný kousek do úplně jiné podoby? Nápaditosti se meze nekladou. Nábytku se může vsadit např. moderní vzhled pomocí nového čalounění a barev, které jsou „in“. Naopak, je možné vytvořit ještě dokonalejší vintage vzhled použitím větších rýh, malováním se šmouhami, doplněním starých ruček apod. Takto má obratem nábytek naprosto jedinečný nádech a může se stát středem pozornosti nejedné místnosti.

 

Zdroje:

http://studentz.squidoo.com/diy-furniture-revamp-projects-roundup-of-decorative-painting-restoration-techniques

http://home.howstuffworks.com/home-improvement/home-diy/furniture-restoration/5-tips-for-restoring-old-furniture.htm

http://home.howstuffworks.com/green-living/5-restoration-jobs-for-professionals.htm#page=0

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
647
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter