Jak správně vyprat?

  • 2014-03-01
  • 0
  • Nábytek Elegance

Ke krásnému interiéru patří také čistota a vůně. A s tím souvisí tématika správného praní nejen oblečení, ale také lůžkovin, závěsů, ubrusů, ručníků. A k tomu bychom Vám chtěli poskytnout několik užitečných rad.

Na první pohled se naše otázka může zdát zbytečná, protože snad v každé domácnosti najdeme moderní automatickou pračku se spoustou programů, které se o naše prádlo postarají téměř samy. Přesto všechno se může stát, že prádlo není vyprané tak, jak bychom si představovali. Pokud tedy nejste spokojeni s výkonem svého elektronického pomocníka, dříve než začněte toužit po nové pračce, zadržte. Možná za špatně vyprané prádlo nemůže technika, ale vy sami.

 

Volba pracího prostředku

Výsledek praní samozřejmě v první řadě ovlivňuje prací prášek. Nekvalitní prášky si neporadí se skvrnami, nebo zejména na tmavém oblečení zůstávají od prášku mapy. Jestliže se vám vaše čerstvě vyprané prádlo nelíbí, zkuste změnit značku pracího prášku. Prací prášek nevybírejte jen podle ceny, ale klidně dejte na doporučení kamarádek. Ne vždy totiž platí, že čím dražší prášek je, tím lépe si poradí s prádlem.

Prací prášek používejte na textil, pro který je určený. Bílé prádlo perte v prášku na bílé prádlo, svetry a jemné kousky oblečení ve speciálním pracím prášku. To jestli se nakonec rozhodnete pro klasický prášek, gel nebo gelové kapsle už je jen na vás.

Omezte aviváž

Aviváž vaše prádlo sice krásně provoní a oblečení je měkčí a příjemnější na dotek, ale rozhodně nepatří na každý kousek textilu. Aviváž vytvoří na prádle jemný film a u některých kousků oblečení tak můžete porušit jejich základní vlastnosti. Aviváž nepatří na oblečení ošetřené impregnací, ale ani na froté nebo bambusové ručníky.

Správné plnění pračky

To, v jakém stavu vytáhnete prádlo, záleží na tom, jak pračku naplníte. Je zbytečné připomínat, že bílé prádlo se pere odděleně od barevného. Ale co mnoho hospodyněk podceňuje, je množství prádla, které do pračky dáváme. Někdo se snaží pračku naplnit na maximum, aby ušetřil. Ale pak se stane, že se prádlo prostě nevypere. V ideálním případě pračku naplňte zhruba do tří čtvrtin. Prádlo tak má dostatek prostoru, aby se v pračce mohlo volně pohybovat a lépe se zbavit veškerých nečistot.

Špinavé prádlo byste měli vyprat hned, jak se to možné. Prádlo v koši může zatuchnout a skvrny také pustí lépe, pokud jsou čerstvé. Zkrátka a dobře – čím starší špína, tím hůře jde vyprat.

Když prádlo nevoní

Vyprané prálo byste měli vyndat a pověsit v ideálním případě hned, jak pračka dopere. I přesto všechno se však může stát, že čistě vyprané prádlo páchne zatuchlinou. V takovém případě pračku důkladně vyčistěte. Omyjte a osušte buben pračky, vydrhněte zásobník na prací prášek, vyčistěte filtry a nakonec pračku pusťte klidně na prázdno na vysokou teplotu a nejdelší program praní. Z útrob pračky se tak odstraní veškeré nečistoty. Do zásobníku místo pracího prášku nalijte půl litru až litr octa, který odstraní vodní kámen.

Zdroje:

http://www.wikihow.com/Wash-Your-Clothes

http://www.dummies.com/how-to/content/how-to-wash-clothes-in-a-washing-machine.html

Časopis Tina bydlení 07/2013

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
739
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter