Je paletový nábytek jen výstřelkem doby aneb netradiční bydlení

  • 2014-06-19
  • 0
  • Nábytek Elegance

Postel, konferenční stolek, barový pult, či botník. To vše a mnohem více lze vyrobit z palet. Fenomén paletového nábytku se u nás zabydlel, jak nikde jinde na světě. Co stojí za jeho oblibou?

Ve třicátých letech dvacátého století, kdy palety spatřily světlo světa, by si asi nikdo nepomyslel, že za několik desítek let později budeme tuto součást přepravního průmyslu považovat za dokonalý materiál k výrobě nábytku. Možná ani výrobce kytar Taylor, který jako první vytvořil hudební nástroj z palety, nedomyslel svoji ideu.

 

Paleta, jako ukazatel fungující ekonomiky?!

Dnes se o paletách mluví v superlativech. Někteří považují tento kus dřeva dokonce za stěžejní prvek globální ekonomiky. Přestože se o přetváření palet v designerské kousky snažilo již několik nadšenců před desítkami let, boom přišel až před několika lety. Nejenom zastánci recyklace tak vyhledávají staré palety, aby z nich stvořili moderní a funkční nábytek.

Po roce 2010 se tento paletový trend přenesl i k nám. Několik podnikatelů neváhalo a pustilo se na neprobádanou půdu. Téměř šest a půl tisíc uživatelů sociální sítě Facebook mluví o firmě, která vznikla ve středočeských Nehvizdech. Potenciální zákazníci pak nejenom že kladně hodnotí počínání této společnosti, nýbrž i přidávají další originální nápady. Na tento stav tak zareagovala další řada výrobců.

Co Čech, to kutil

Velkou předností paletového nábytku je kromě jeho ceny i variabilita, jednoduchost dotváření, praktičnost, ale i možnost vyrobit si alespoň z části nábytek sám. To jsou faktory, díky nimž si Češi tento typ nábytku tak zalíbili. Také v kombinaci s klasickým nábytkem může vypadat opravdu skvěle.

Do povědomí se paletový nábytek dostal především kvůli své ceně a praktičnosti. K tomuto stavu výrazně přispěly i workshopy, které pořádají jednak neziskové a ekologické organizace, ale i samotní výrobci paletového nábytku. Přestože se to zdá na první pohled zvláštní, pořádat praktický seminář, přibližující výrobu nábytku, ukazuje další pohled jasným směrem. Kromě toho, že si firmy svým entuziasmem zákazníky získají, mají možnost okoukat i nejrůznější designové alternativy a „vychytávky,“ vytvořené přímo zákazníky. Získávají tak dokonalou zpětnou vazbu o oblibě konkrétního kusu nábytku.

Kutilství je zájmem nejednoho Čecha. Proto i paletový nábytek, jehož pozitivní vlastností se stala též jeho variabilita, dosahuje takové obliby. Jsme svědky trendu, kdy významné odborné portály i časopisy, zabývající se stavebnictvím a architekturou, zařazují do svých periodik aktuality, zajímavosti a návody ze světa paletového nábytku.

Pokud bychom měli říci, zda je paletový nábytek jen výstřelek, nebo revolucí, nenajdeme jasnou odpověď. Protože trvání tohoto fenoménu má u nás téměř jepičí historii, bylo by nesmírně ošidné hodnotit jeho budoucnost.

Nicméně je zřejmé, že paletový nábytek zanechal už dnes v našich domácnostech nesmazatelnou stopu.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
473
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter