Jídelna a jídelní kout

  • 2014-04-28
  • 0
  • Pavel Cahlík

Prostor pro samostatnou jídelnu má v našich končinách asi jen málo kdo. Jídelní kout si ale najde místo v každé domácnosti. Jíst pohromadě u jednoho stolu je totiž rituál, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Jídelní stůl se tak stává prakticky středobodem domácnosti.

Psát o tom, že do jídelny patří stůl a židle je zcela zbytečné. Na co byste ale při plánování tohoto prostoru neměli zapomenout? A co je potřeba dodržet?

Jídelní set 62

Rozměry, rozměry, rozměry

Když hlídáte každý centimetr, tak si asi nepořídíte stůl pro 12 osob. Výhodným řešením jsou rozkládací stoly. Zde ale dávejte pozor na to, kde jsou umístěny nohy a jak je řešeno rozkládání. Může se totiž stát, že dodatečně "přisazená" osoba bude mít nohu od stolu mezi svými a nebude se rozhodně cítit pohodlně.

Zjednodušeně se dá říci, že byste měli na jednoho strávníka počítat min. 55 cm (lépe 60 - 65 cm). Takto si jednoduše můžete stanovit délku svého nového stolu. Na výšku by měl respektovat sedací nábytek, který si pořizujete. Obvykle má pak stůl výšku cca 75 cm. Pokud k tomu máte prostor, zkuste popřemýšlet o kulatém stolu, který ze své podstaty nabízí více místa.

Doplňky a nábytek

Vše je jen o prostoru. Pokud máte stůl umístěný přímo v kuchyni, tak se vás potřeba různých dodatečných kusů nábytku asi moc týkat nebude. Pokud ale stůl stojí samostatně v prostoru, měli byste pouvažovat například o příborníku, který poskytne vhodné místo na odkládání nádobí či pokrmů.

Stejně tak tuto možnost nabídne i odkládací stolek, který může posloužit i v jiných místnostech. Zde se fantazii meze nekladou. Na co byste ale neměli rozhodně zapomenout je koberec. Nejenže opticky vymezí jídelní prostor, poskytne ale navíc i příjemné teplo.

Pavel Cahlík

Autor zprávy

Pavel Cahlík je interiérový designér, který prošel ostravskou školou AveArt. Je zastánce jednoduchého funkčního designu bez zbytečných dekorací. Navrhuje interiéry, které nemusí být za každou cenu protkané designovými ikonami. Volný čas se snaží trávit ve Skandinávii.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
559
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter