Doprava zdarma, Víkendové rozvozy SLEVY AŽ 50% Platí pro vybrané produkty. Rozvoz nábytku včetně VÍKENDU - Neváhejte ani minutu...
Ještě pár dní...
Ještě pár dní...

Kam patří boty? V cizině se doma chodí v botách, ale co vlastně říká etiketa?

Co uděláte s obuví, když přijdete domů? Necháte si ji na nohou, nebo se v předsíni řádně přezujete do přezůvek a boty uklidíte? A jak je to s návštěvami? Nabídnete jim, ať se nepřezouvají, nebo je naopak vyzvete, aby se přezuli, a nabídnete jim bačkory? Co je vlastně správné podle etikety? Zkusme se nad tímto tématem zamyslet a zároveň si ověřit fakta, která jsou jasně daná.

Přezouvání nemusí být samozřejmost

Určitě se vám několikrát stalo, že jste sledovali americký film, kde se herci v bytě vlastně vůbec nepřezouvají. Přijdou zvenku a rovnou jdou do obýváku, dokonce i do postele – v botách! Takové chování je pro většinu Čechů nepřípustné. Jistě, možná je omlouvá skutečnost, že přijeli autem, a venku tak strávili minimum času. Je pravda, že nejen v Americe, ale také v mnoha dalších zemích je považováno přezouvání za zbytečný přežitek. Proč je u nás přezouvání samozřejmost a jinde nikoliv?

 

 

Proč se tedy přezouváme?

V Česku panuje všeobecný trend „bačkor“. Nosíme je nejen doma, ale také v práci. Důležitou roli hraje pohodlí, ale také hygiena. Umíte si představit, že přijdete domů v zablácených botách a nesundáte si je? A v neposlední řadě, pro mnohé z nás je to zkrátka nepřípustné. Určitou roli v tom hraje také výchova. Už malým dětem vysvětlujeme, aby se přezouvali, když přijdou zvenku. 

Podobně to funguje také u návštěv. Slušnost je zout si boty, nejlépe ještě v předsíni. Málokdo si troufne vejít bez přezutí, zejména pokud jsou v bytě koberce. Tento trend v sobě máme zakořeněný už řadu let a v podstatě se nic nezměnilo, snad jedině to, že dříve bylo slušností nechávat boty dokonce před vstupem do bytu, tedy na rohožce. Dnes však hrozí odcizení obuvi, proto se od tohoto už dávno upustilo. 

 

 

Etiketa

Baťa je náš nejvýznamnější obuvník, jehož historie je více než bohatá. Málokdo však tuší, že svůj podíl má také na trendu přezouvání. S tímto zvykem přišel zakladatel společnosti Tomáš Baťa na počátku 20. let minulého století. Nikomu nic nepřikazoval, ale jednoduše začal vyrábět přezůvky ve velkém – a ty se rychle staly velkým hitem. Světlo světa spatřily dodnes oblíbené bačkory, které byly navíc k dostání za velmi příznivou cenu. Všichni chtěli mít své bačkory, které byly pohodlné a slušivé.

Přezouvání však bylo mnohdy doslova nutností. Ve druhé polovině minulého století začalo budování sídlišť a v bytech převládaly koberce. Kromě toho v okolí domů bylo mnoho prachu a hlíny, lidé tak přicházeli domů se zablácenou obuví a bylo zkrátka nemožné takto vstoupit do bytu. 

 

 

Jak je tomu v ostatních zemích?

Možná vás uklidní, že Češi nejsou jediní, kteří se přezouvají. Hned v závěsu jsou za námi Japonci. Zde se dokonce můžeme setkat i se speciálními bačkorami, které jsou určeny pro vstup do restaurací či na toaletu. Nemusíme však chodit tak daleko, přezouvání holdují také v Maďarsku, na Slovensku a některých částech Německa a Rakouska. 

 

 

Nenechte si ujít žádnou výhodnou akci

Zaregistrujte se k bezplatnému zasílání novinek a akcí z našeho obchodu přímo na váš email.

Dovoz zdarma

Na vybrané produkty
 po celé ČR

Výnos

Nábytek vám vyneseme
až do bytu

Splátkový prodej

Nakupte
na splátky

Nízké ceny

Garance trvale
nízkých cen