Malá spíže může skrývat mnoho užitečných tajemství

  • 2015-10-26
  • 0
  • Nábytek Elegance
Malá spíže může skrývat mnoho užitečných tajemství

Před desítkami let byly samozřejmostí, dnes z našich domácností postupně mizí. Řeč je o kuchyňských spížích. Avšak k čemu vám budou luxusní lesklá dvířka, když do poliček za nimi se nic nevejde? Velice rychle zjistíte, že důležitější než krása kuchyně je její praktičnost. Samostatná spíž byla součástí starých bytovek a panelákových bytů. Jenže s vlnou rekonstrukcí postupně vymizely, aby se zvětšily kuchyně. Proč bychom ale při navrhování kuchyně na spíži neměli zapomínat a jak ji co nejlépe uspořádat?

Proč mít v kuchyni spíž?

I když může být klasická spíže nahrazena zabudovanými úložnými systémy, tyto systémy nezajistí další důležité funkce. Dobrá ventilace a chlazení potravin je důležitou vlastností každé kuchyňské spíže. 
 
Jak vypadá tradiční spíž? Je to menší místnost umístěná v kuchyni či blízko ní, vybavená policemi a s okénkem pro dostatečnou ventilaci. Můžete v ní uchovávat ovoce, zeleninu, vajíčka, mouky a další potraviny. Je také skvělým místem pro hotová jídla, která sem v zimě můžete uložit a nezatěžovat tím lednici. Spíž také přináší úspory, protože můžete nakupovat větší balení potravin.
 
 

Nezapomínejte na větrání

Každá spíže musí mít zajištěnou ventilaci. Jedná se o okénko, větrací mřížku nebo ventilátor. Díky tomu prodloužíte životnost uloženým potravinám. Spíže by měla být orientována nejlépe na sever nebo východ. Při rozvrhování zvažte, co všechno v ní bude uloženo, a proto myslete daleko dopředu a přidejte i trochu místa navíc. Pokud ale nemáte možnost zvětšit spíži, nepropadejte panice. I v malé a úzké spíži se dá vybudovat dostatek prostoru.

  

Tipy, jak se vyznat ve vlastní spíži

Udržet spíži přehlednou je sice náročné, ale my máme pár jednoduchých tipů, které vám s tím pomohou. Nejprve odstraňte vše, co do místnosti opravdu nepatří a jen se v ní kupí. Například prázdné lahve, krabičky, víčka, zavařovací sklenice, sáčky. Získáte tím najednou hodně prostoru, viďte?
Místa v malé spíži získáte i pověšením držáků na dveře skříněk. Držáky jsou vhodné na pověšení drobností, které potřebujete mít neustále po ruce, třeba kořenky. Stejně tak můžete pověsit na držák léky a vitamíny, čímž je odstraníte z dosahu dětí.
Ve spíži využijete zejména otevřené police a šuplíky. Do hlubších polic uložíte kuchyňské spotřebiče, větší potraviny a méně používané předměty. Pro lepší přehlednost hlubokých polic můžete využít šuplíků nebo pořadačů. Naopak do mělkých polic je vhodné uložit konzervy, zavařeniny, mouky, cukry a další potraviny.
 
 

Dózy a dózičky

Cukry, mouky, luštěniny a těstoviny pro větší přehlednost přesypte do průhledných dóz. Tím zabráníte i napadení moly. Dózy dle potřeby označte nálepkami s názvem potraviny. To se zejména hodí u mouky, čímž zamezíte chybnému použití nesprávného druhu.

 

Pořádek dělá mistry

Hluboké police ve spíži lákají k nepořádku. Abyste se ve své spíži vyznali, potřebujete potraviny efektivně uložit. Můžete využít pravidla "vše má své místo". Každému druhu potraviny vymezíte určité místo, takže i potmě budete vědět, kde máte rýži, ovoce nebo sladkosti. Praktickým pravidlem uspořádání je tzv. "těžké dolů, lehké nahoru". Přeci nebudete cpát balení vod nebo kompoty nahoru a ubrousky, pečivo dolů. Ušetříte tím i své tělo. S tímto pravidlem jde ruku v ruce i to, že vysoké předměty patří na polici dozadu a nízké dopředu. A jak uspořádat třeba kořenky? Jednoduše podle abecedy!
 
 
Použité zdroje:
 
http://www.svet-bydleni.cz/bydleni-1/pamatujte-na-spiz-nebudete-litovat.aspx
http://www.prozeny.cz/magazin/bydleni-a-zahrada/kuchyne/34495-jak-zachranit-malou-kuchyn-vybere-spravne-horni-skrinky
*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
758
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter