Doprava zdarma, Víkendové rozvozy SLEVY AŽ 50% Platí pro vybrané produkty. Rozvoz nábytku včetně VÍKENDU - Neváhejte ani minutu...
Ještě pár dní...
Ještě pár dní...

Na Vánoce nemůže chybět vánočka

Rozhodli jste se letos na Vánoce upéct tradiční vánočku? Víte kdy a jak jí podávat a co všechno se k vánočce váže? Pojďte odhalit krásná vánoční tajemství.

Blíží se čas vánočních svátků, a co nevidět je tady Štědrý den.

V domácnostech se to prolíná různými vůněmi, které jsou příjemné a připomínají tento nádherný čas. Vanilka, skořice, oříšky, hřebíček i vůně jablek, mandlí a pomerančů. Jídelní stůl a kuchyňská linka jsou plné voňavého a chutného cukroví a nemůže chybět ani tradiční vánočka.

Právě s vánočkou je spojeno mnoho krásných tradic, které se vážou právě ke Štědrému dni a štědrovečerní večeři. Pojďme se tedy na vánočku podívat blíž.

První zmínka o vánočce se traduje někdy od 16. století. V tom období nebyla dílem hospodyněk z domácností, ale pouze pekařů a řemeslníků a byla určena pouze pro šlechtu a radní. V 18. století se začala péct i v domácnostech a tradiční české a další recepty se dědí doposud z jedné generace na druhou. A vzhledem k tomu, že nejde vůbec o snadnou záležitost, tak se s vánočkou spojilo mnoho pěkných tradic, aby se povedla.

Například to, že hospodyňky musely vánočku péct v bílé zástěře a šátku a nesměly při tom mluvit. Nebo musely při kynutí těsta vyskakovat do výšky, aby těsto pořádně vykynulo. Připálená nebo nepovedená vánočka byla totiž symbolem neúspěchu v dalším roce. Vánočka by se měla dle tradic uplést z devíti pramenů, které jsou symbolem lásky a moudrosti, citu, vůle a živlů. Chcete si tyto tradice zkusit také?

Další tradice s vánočkou souvisí přímo s kouzly, které dodnes mají lidem přinést mnoho zdraví, štěstí a hojnosti. Pletená vánočka je dle vánočních tradic symbolem děťátka, malého Ježíška, zabaleného do peřinky. A právě toto pletení má chránit před negativními vlivy.

Do vánočky se zapéká třeba mince, šípek nebo česnek a kdo je po rozkrájení vánočky najde, toho čeká v novém roce pevné zdraví a hojnost. Nebo se může zapéct také zelený hrášek a jeho nálezce získá po celý další rok štěstí.

Vánočka je zlatým hřebem štědrovečerní večeře, a proto patří přímo na štědrý stůl a rozkrájí se až na samý konec večeře. Do vánočky patří nejen hrozinky a mandle, ale můžete do ní dát také kandované ovoce a naše babičky používaly dokonce i fenykl nebo anýz.

Základní ingredience pro tradiční vánočku jsou mouka, cukr, mléko, droždí, rozpuštěné máslo nebo také sádlo, vejce, sůl, a další doplňky jako hrozinky, kandované ovoce, mandle atd. Receptů je spousta a zajisté si i vy najdete ten svůj.

A než se váš obývací pokoj rozzáří vánočním stromečkem, tak na stole už bude připravena nádherná a voňavá tradiční vánočka.

Nenechte si ujít žádnou výhodnou akci

Zaregistrujte se k bezplatnému zasílání novinek a akcí z našeho obchodu přímo na váš email.

Dovoz zdarma

Na vybrané produkty
 po celé ČR

Výnos

Nábytek vám vyneseme
až do bytu

Splátkový prodej

Nakupte
na splátky

Nízké ceny

Garance trvale
nízkých cen