Dny dopravy zdarma DOPRAVA ZDARMA Od 4 000,- Kč a NEVÁHEJTE ANI MINUTU - Akce brzy končí...
Ještě pár dní...
Ještě pár dní...

Na Vánoce nemůže chybět vánočka

Rozhodli jste se letos na Vánoce upéct tradiční vánočku? Víte kdy a jak jí podávat a co všechno se k vánočce váže? Pojďte odhalit krásná vánoční tajemství.

Blíží se čas vánočních svátků, a co nevidět je tady Štědrý den.

V domácnostech se to prolíná různými vůněmi, které jsou příjemné a připomínají tento nádherný čas. Vanilka, skořice, oříšky, hřebíček i vůně jablek, mandlí a pomerančů. Jídelní stůl a kuchyňská linka jsou plné voňavého a chutného cukroví a nemůže chybět ani tradiční vánočka.

Právě s vánočkou je spojeno mnoho krásných tradic, které se vážou právě ke Štědrému dni a štědrovečerní večeři. Pojďme se tedy na vánočku podívat blíž.

První zmínka o vánočce se traduje někdy od 16. století. V tom období nebyla dílem hospodyněk z domácností, ale pouze pekařů a řemeslníků a byla určena pouze pro šlechtu a radní. V 18. století se začala péct i v domácnostech a tradiční české a další recepty se dědí doposud z jedné generace na druhou. A vzhledem k tomu, že nejde vůbec o snadnou záležitost, tak se s vánočkou spojilo mnoho pěkných tradic, aby se povedla.

Například to, že hospodyňky musely vánočku péct v bílé zástěře a šátku a nesměly při tom mluvit. Nebo musely při kynutí těsta vyskakovat do výšky, aby těsto pořádně vykynulo. Připálená nebo nepovedená vánočka byla totiž symbolem neúspěchu v dalším roce. Vánočka by se měla dle tradic uplést z devíti pramenů, které jsou symbolem lásky a moudrosti, citu, vůle a živlů. Chcete si tyto tradice zkusit také?

Další tradice s vánočkou souvisí přímo s kouzly, které dodnes mají lidem přinést mnoho zdraví, štěstí a hojnosti. Pletená vánočka je dle vánočních tradic symbolem děťátka, malého Ježíška, zabaleného do peřinky. A právě toto pletení má chránit před negativními vlivy.

Do vánočky se zapéká třeba mince, šípek nebo česnek a kdo je po rozkrájení vánočky najde, toho čeká v novém roce pevné zdraví a hojnost. Nebo se může zapéct také zelený hrášek a jeho nálezce získá po celý další rok štěstí.

Vánočka je zlatým hřebem štědrovečerní večeře, a proto patří přímo na štědrý stůl a rozkrájí se až na samý konec večeře. Do vánočky patří nejen hrozinky a mandle, ale můžete do ní dát také kandované ovoce a naše babičky používaly dokonce i fenykl nebo anýz.

Základní ingredience pro tradiční vánočku jsou mouka, cukr, mléko, droždí, rozpuštěné máslo nebo také sádlo, vejce, sůl, a další doplňky jako hrozinky, kandované ovoce, mandle atd. Receptů je spousta a zajisté si i vy najdete ten svůj.

A než se váš obývací pokoj rozzáří vánočním stromečkem, tak na stole už bude připravena nádherná a voňavá tradiční vánočka.

Nenechte si ujít žádnou výhodnou akci

Zaregistrujte se k bezplatnému zasílání novinek a akcí z našeho obchodu přímo na váš email.

Dovoz zdarma

Od 4 000 Kč
po celé ČR

Výnos

Nábytek vám vyneseme
až do bytu

Splátkový prodej

Nakupte
na splátky

Nízké ceny

Garance trvale
nízkých cen