Doprava zdarma, Víkendové rozvozy SLEVY AŽ 50% Platí pro vybrané produkty. Rozvoz nábytku včetně VÍKENDU - Neváhejte ani minutu...
Ještě pár dní...
Ještě pár dní...

Novoroční předsevzetí, jejich historie a současnost

Je vašim koníčkem brát si vždy na Nový rok předsevzetí? Jste zvědaví, odkud se vzali a jestli si předsevzetí berou i v zahraničí? Pojďme to společně zjistit.

 

Krásné Vánoční období je za námi a před námi zcela nový a nepopsaný rok. A s novým rokem přichází také spousta změn a novoročních předsevzetí.

 

Kde se vůbec novoroční předsevzetí vzaly?

Z různé literatury je známo, že novoroční předsevzetí si dávali lidé už v době bronzové, kdy se ještě ke všemu Nový rok neslavil 1. ledna, ale 1. března. V té době se novoročná přání týkala spíš všech kolem než sebe samotných.

Další zmínka o novoročních předsevzetích padla v časech Římské říše, kdy se už Nový rok slavil 1. ledna jako i teď a předsevzetí si brali nejvyšší představitelé Říma, kteří slibovali věrnost císaři a loajálnost Římské říši. Tato předsevzetí byla provázená velkými oslavami spojenými s oběťmi bohům. K této tradici patřilo uctívání boha Januse, který byl právě bohem změn, začátků a konců, přechodů, byl také symbolem rodiny a domova. Z této doby zůstalo nejen vítání nového roku tradičně 1. ledna, ale také odvozený název pro měsíc leden, který Římané nazvali Januariusem, co je anglický název January nebo slovenský Január.

 

A jak to vypadá s novoročními předsevzetími dnes?

V současné době se tato tradice netýká už jenom představitelů vedení našeho státu, ale všech lidí. Nový rok je tradičně začátkem něčeho zcela nového, a proto má skoro každý potřebu zanechat v dáli to staré, dostát patřičných změn a slibů a změnit svůj život od základu.

Tradičními předsevzetími u nás, které nejčastěji převládají, jsou přísliby jako například přestat kouřit, začít hubnout, zdravě se stravovat, více sportovat, začít víc vydělávat, najít si partnera, učit se cizí jazyky a podobně. Někdo nový rok pojme jako čas změn a zaměří se na nákup nové sedací soupravy, pohovky, šatní skříně či něčeho pěkného do předsíně, například botníky.

Aby se vaše novoroční předsevzetí nestaly spíš zátěží než radostí, tak si především stanovte reálné cíle. Rozhodně si nedejte za cíl přestat kouřit ze dne na den, zhubnout za měsíc dvacet kilo, zamilovat se na povel, chtít vydělávat víc bez toho, abyste si požádali o zvýšení platu či přijali ponuku, kde vám nabízejí víc peněz. Při nenaplnění vašich cílů se vám díky nerozvážnosti a unáhlenosti může na konci zdát rok jako neúspěšný a vy budete akorát zklamaní a frustrovaní.

 

Mají stejná novoroční předsevzetí i v zahraničí?

Z různých statistik je známé, že Evropané si nejvíce kladou za cíl v novém roce zlepšit svojí finanční situaci, zhubnout a začít sportovat. V amerických státech převládají zase předsevzetí jako užívat si život naplno, žít zdravě, hubnout, trávit více času s rodinou a přáteli, víc šetřit a méně utrácet. 

Ať už je vaše novoroční předsevzetí jakékoliv, snažte se o reálné cíle, jděte na to pomalu a nevzdávejte se.

Nenechte si ujít žádnou výhodnou akci

Zaregistrujte se k bezplatnému zasílání novinek a akcí z našeho obchodu přímo na váš email.

Dovoz zdarma

Na vybrané produkty
 po celé ČR

Výnos

Nábytek vám vyneseme
až do bytu

Splátkový prodej

Nakupte
na splátky

Nízké ceny

Garance trvale
nízkých cen