Nový nátěr pro dřevěný nábytek nebo ještě ne?

  • 2014-03-19
  • 0
  • Lucia Koláriková

Je váš dřevěný nábytek ještě zachovalý? Nebo má již značné poškození na povrchu? Zkusili jste už snad vše pro odstranění jeho vad, ale výsledek je stále nic moc? Netřeba zoufat, v tomto případě pomůže nová barva, lak, nebo možná postačí jeden trik za pomoci doma dostupných surovin.

 

Obnova krásy pomocí octa

Na laku jsou škrábance, bílé kruhy a jedná se o transparentní lak? Předtím, než se člověk pustí do celkového přelakování, vyplatí se použít nejprve to, co máme doma. Obnovit povrch nábytku může směs olivového oleje (nebo jiného čistého oleje) a octa, které stačí smíchat v poměru 1:1. Pak stačí přetřít hadříkem a nábytek je téměř okamžitě oživen. Postup je nutné opakovat po pár měsících, aby se nábytek zachoval ve stále dobrém stavu. Kdy? To poznáte podle toho, když se opět začínají objevovat nedokonalosti.

 

Přelakování nebo přebarvení

  1. Kupte si odstraňovač nátěru, který slouží pro snadné seškrábání staré vrstvy. Natřete jej a nechte působit dle návodu cca 5-20 min.

  2. Po uplynutí doby působení vezměte špachtli a vrstvu seškrábejte. Je třeba vydat dostatečnou sílu, ale pouze tak, aby se nepoškodila samotná struktura dřeva. Někdy je nutné opakovaně nanést odstraňovač laku a barvy, aby se mohl postup účinně zopakovat. Zvláště pokud se jedná o nábytek, který byl v minulosti jen přetírán novými vrstvami bude proces složitější.

  3. Zbytky odstraněného nátěru z povrchu otřete hadříkem. Použijte ředidlo. Nechte zaschnout.

  4. Přebruste jemně povrch bruskou nebo brusným papírem o zrnitosti 80-100.

  5. Vady dřeva je možné právě teď vyplnit. Promáčknutí, škrábance nebo díry vyplňte pastou k tomu účelu určenou. Pracujte ze špachtlí nebo jiným plochým nástrojem.

  6. Znovu je čas na přebroušení. Nejdříve začněte se zrnitostí 80 a postupně zjemňujte až do 120 - 150. Zbavte se po práci prachu z povrchu.

  7. Vyberte si vhodnou barvu. Buď takovou, jaká byla původní, barevně kopírující dřevo, případně jen průsvitný lak, který dá vyniknout přírodní barvě dřeva. Před použitím si přečtěte návod.

  8. Ještě před natíráním se ujistěte, zda je povrch čistý - bez prachu. Natřete tolik vrstev, kolik považujete za vhodné, aby barva odpovídala Vašim představám. Každou vrstvu však nechte dostatečně vyschnout.

  9. Odstraňte brusným papírem nadbytek barvy. Pokud jste použili barvení, na poslední vrstvu naneste lak, který nábytek ochrání.

 

 

RADY NA ZÁVĚR:

  • vyberte si na práci místo, kde bude dostatečné světlo, abyste viděli i na detaily

  • pracujte v dobře větraném prostoru, protože používané chemikálie se vypařují

  • chraňte si ruce pevnými pryžovými rukavicemi

  • pokud pracujete v interiéru, nezapomeňte chránit sebe, ale i okolní prostředí a to tak, že ho vhodně přikryjete.

A teď už jen zbývá s chutí začít.

 

Zdroje:

http://www.domesticblisssquared.com/2013/06/diy-fix-scratches-in-wood-furniture.html

http://tlc.howstuffworks.com/home/rejuvenate-your-wood.htm

http://www.doityourself.com/stry/furniturerefinstrip#b

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
552
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter