Obložení prostoru za kuchyňskou linkou

  • 2014-04-07
  • 0
  • Pavel Cahlík

Vybrali jste si krásnou novou kuchyň? Řešíte co použít jako obklad za pracovní desku? Pokud ano, tak jste asi již zjistili, že se jedná o poměrně zásadní otázku. Pokud s tímto tématem nemáte zkušenosti a plánujete v budoucnosti pořízení nové kuchyně, tak vám rádi představíme různé možnosti jeho řešení.

Obložení zdi nebo sádrokartonové příčky mezi spodními a vrchními skříňkami zcela jednoznačně ovlivní nejen atmosféru v kuchyni, ale i její funkčnost. Každý materiál má své klady a zápory. Obložení můžete pořídit doslova za pár peněz, ale stejně tak dobře se může stát významnou částkou v rozpočtu.

Nejlevnější řešení

Nejlevnější by samozřejmě bylo tento prostor prostě jen natřít. I to je možné, ale při výběru barvy musíte být velmi obezřetní. Barva na latexové bázi je nejlepší řešení, protože vhodně vyplní všechny skulinky. Navíc je otěruvzdorná a omyvatelná. Nicméně se moc nehodí pro použití k varnému centru. Neodolává totiž dobře žáru. Můžete použít i speciální laky, které by barvu ochránily, ale to celé řešení prodraží.

Mě osobně se právě za varnou desku osvědčila obyčejná barva na školní tabule. Toto poměrně vtipné řešení ovšem potřebuje otevřený prostor (černá či zelená barva se nehodí do každé kuchyně) a domácnost, která to tzv. ustojí. Odměnou bude plocha, která odolá i tuku ze smažení a na kterou se dají psát i vzkazy nebo nákupní seznam.

Klasika a extravagance

Kuchyňská linka DEMI

Jakousi "klasiku" představují kachličky. Je to poměrně levné řešení - pokud si tedy odmyslíte náklady na obkladače. Navíc se relativně snadno udržují. Jenže... Onen zapeklitý prostor za varným centrem je i zde největší slabinou tohoto řešení. Po jisté době vaření se vám zcela jistě v tomto místě vytvoří mastný kruh na spárách mezi kachličkami. Porézní spárovací hmota nasaje skoro vše, co na ni dopadne a vás čeká pracná obnova těchto spár.

Zcela jistě můžete tomuto efektu předejít nákupem přesných obkladů, které už ovšem nejsou tak levné. Nepotřebují však spárovací hmotu. Tím se dostáváme k cenově náročnějším řešením. Jedním z nejoblíbenějších je sklo. Žárované sklo (upravené tak, aby odolalo žáru z varného centra) vás vyjde většinou zhruba na 2.000,- Kč za metr, ale rozhodně za to stojí. Velice snadno se udržuje, je poměrně odolné a navíc umožňuje různé "hrátky" ze světlem (můžete za něj umístit např. LED pásek). Co budete mít za skleněnou plochou je již zcela na vás.

Existují i další méně obvyklé varianty. Například pohledový beton s vrstvou epoxidové pryskyřice, rozšíření pracovní desky i na stěnu nebo umělý kámen. Ať se rozhodnete pro jakýkoliv z těchto materiálů, přejeme vám příjemné vaření!

Pavel Cahlík

Autor zprávy

Pavel Cahlík je interiérový designér, který prošel ostravskou školou AveArt. Je zastánce jednoduchého funkčního designu bez zbytečných dekorací. Navrhuje interiéry, které nemusí být za každou cenu protkané designovými ikonami. Volný čas se snaží trávit ve Skandinávii.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
488
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter