Odstrojujeme stromeček

  • 2016-01-06
  • 0
  • Nábytek Elegance
Odstrojujeme stromeček

Vánoce jsou opět za námi a nezbývá nic jiného než pomalu uklidit vánoční výzdobu včetně stromečku. Zdobení stromku patří mezi oblíbené činnosti, naopak jeho odstrojování už tak zábavné není. Většinou se to neobejde s notnou dávkou sentimentu. Stejně jako s ozdobením stromku, tak i s jeho likvidací jsou spojeny určité tradice. Kdy nejpozději bychom měli stromeček uklidit a jak postupovat při jeho likvidaci?

 

Tradice spojena s Třemi králi

Mezi nejdůležitější vánoční dny patří Štědrý den a dva svátky vánoční. Následují bujaré silvestrovské oslavy a příchod Nového roku. Poté jdeme opět do práce a děti do školy. Vánoce jsou minulostí, ale stále nám je připomíná pomalu opadávající vánoční stromek v obývacím pokoji. Je nejvyšší čas sundat z něho všechny ozdoby a stromku se „zbavit“. Tato tradice je spojena se svátkem Tří králů, kteří připadají na 6. ledna. Do této doby bychom měli nechat vánoční stromek na svém místě a užívat si jeho neopakovatelné kouzlo, které zažijeme zase až za rok.

Zdaleka ne každý z nás si stromek nechá do Tří králů. Důvodů může být mnoho: někomu vadí, že zbytečně zabírá místo, u živých stromků je také nepříjemné opadávání a jiní už si zkrátka nechtějí Vánoce dál připomínat. A ruku na srdce, čím dříve se živého stromku zbavíme, tím méně s ním budeme mít posléze starostí. Všichni dobře víme, jak nepříjemné je jehličí zabodnuté do koberce. Často nejde vůbec vysát a dokáže pořádně píchat do nohou.

 

Jak na to?

Odstrojování stromečku si obvykle necháváme na víkend. Přece jen to nějaký ten čas zabere a často se to neobejde bez dalšího úklidu. Nejprve je potřeba sundat skleněné ozdoby, které by se mohly snadno rozbít. Jednotlivé ozdoby ukládejte zpět do původní krabice a řádně je zabalte. Můžete na nich nechat háčky nebo je sundat, to záleží na vás. Abyste měli příští rok se zdobením co nejmíň starostí, ukládejte vždy stejné druhy ozdob do samostatné krabice. Poté sundejte řetězy a světýlka a nakonec špičku. Ideálně všechny ozdoby složte na jedno místo, které je především bezpečné. Nemělo by hrozit, že vám krabice s ozdobami spadne. Zároveň je uložte tam, kde je jednoduše příští rok najdete.

 

Co s vánočním stromkem?

Následuje úklid nebo likvidace vánočního stromečku. Pokud máte doma umělý stromek, úklid je snadný. Jednoduše jej sbalíte zpět do krabice a uložíte nejlépe do sklepa nebo na půdu. S rostlými stromky je to náročnější. Rozhodně jej nikdy nevyhazujte, kam se vám zlíbí. Města pravidelně pořádají odvoz vánočních stromků. Správně by se měly vánoční stromky odnášet ke kontejnerům nebo k popelnicím. Rozhodně nepatří na skládku nebo je vyhodit, kam se nám zlíbí. Povánoční období je vlastně jediná doba, kdy můžeme něco odložit k popelnicím, aniž by nám hrozila pokuta.

 

Co se děje se stromky dále

Vánoční stromky se obvykle dále nezpracovávají na klasické dřevo. Je to z toho důvodu, že na nich zůstávají kovové háčky. Stromky tedy putují rovnou do spaloven. Některé mohou být využity tak, že jsou drceny a dělá se z nich kompost. Proto je vhodné stromky vždy dobře odstrojit a nenechávat na nich kovové háčky, které by této následné likvidaci mohly bránit.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
473
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter