Doprava zdarma, Víkendové rozvozy SLEVY AŽ 50% Platí pro vybrané produkty. Rozvoz nábytku včetně VÍKENDU - Neváhejte ani minutu...
Ještě pár dní...
Ještě pár dní...

Ošetření nábytku a odstranění rýh

Dřevěný nábytek je součástí každé domácnosti, používá se již od nepaměti a přitom je stále nadčasový. Prošel různými obměnami, momentálně známe dřevo lakované, voskované nebo nábytek z dřevotřísky. Každý druh nábytku vyžaduje trochu odlišnou péči.

Běžná péče

Dřevo je přírodní materiál, který dýchá. Není radno ho vystavovat, pokud je to alespoň trochu možné, přímému slunečnímu záření, aby nepraskalo nebo neměnilo barvu. Vhodné je nábytek pravidelně ošetřovat, protože jedině tak zůstane dlouho zachovalý a pěkný. Nejsnáze se udržuje nábytek z dřevotřísky. Ten stačí přetřít suchým nebo případně navlhčeným bavlněným hadříkem. Doporučuje se vyvarovat většího množství tekutiny na jednom místě, aby nemohla vsáknout a trvale nábytek poškodit.

Lakované dřevo, voskované dřevo a podobné povrchy není vhodné otírat vodou. Dobré je z něj odstranit prach na sucho, nebo velice zlehka navlhčeným hadříkem. Lepší je však místo vody použít vhodný přípravek na ochranu dřevěného nábytku. Na trhu svého času býval pouze jeden čistič, nyní jsou to různé ošetřující přípravky. U vybraného přípravku je třeba se vždy dívat na to, zda je vhodný právě pro ten typ nábytku, který čistit potřebujeme. Některé chemikálie totiž mohou nábytek poškodit. S vodou a tekutými čističi pozor, je třeba využívat malé množství a přetírat opravdu rychle! Když pronikne pod povrch voda, může vyboulit povrch nebo změnit barvu nábytku. Dalšími metodami, které jsou poněkud náročnější, je voskování a olejování nábytku. Tyto metody je možné použít skoro pro všechny typy nábytku. Stačí si přečíst návod nebo se poradit, jak na to. Některé druhy vosku umí vyhladit i drobné škrábance. Takové metody jsou vhodné proti vysychání a zajistí krásný lesk a vůni i staršímu nábytku. S opravou velmi zničeného nábytku vhodného na přelakování se budeme zabývat v některém z následujících článků.

Zakrytí škrábanců a rýh na dřevě

Spoustu výrobků z domácího prostředí se dá použít hlavně na povrchové, nepříliš hluboké nedokonalosti, jako jsou rýhy a škrábance. Výběr vhodného způsobu zakrytí škrábance záleží především na barvě nábytku. Před každým nanášením je dobré utřít prach, špínu a mastnoty.

  1. Jód - nanést na vatovou tyčinku, vetřít na poškozené místo.
  2. Černý čaj - nechat vyluhovat sáček černého čaje v pár lžících horké vody. Čas louhování volit  podle barvy nábytku. Nanést obdobně jako jód.
  3. Olej a citron - roztok připravený z citronové šťávy a oleje na vaření, rozetřít s čistou látkou. Platí pouze u velmi jemných povrchových škrábanců.
  4. Barva nebo krém na boty - štětcem rozetřít, buď barvu na bázi oleje, temperovou barvu na malování nebo krém na boty v příslušné barvě.
  5. Vosková pastelka - obarvit barvičkou nebo něčím podobným jako je např. tužka na obočí.
  6. Instantní káva - z vody a kávy udělat hustou pastu.
  7. Ořechy - jádra z vlašských ořechů, mandlí nebo jiných. Vetřít do povrchu. Vstřebán olej z ořechu jemně ošetří a zakryje rýhy ve světlém dřevěném nábytku.
  8. Drátěnka - jemně přejet po povrchu, pak ošetřit leštidlem na olejové bázi, vhodným pro nábytek. Nechat vstřebat. Vhodné pro nelakované dřevo.

Nadbytečné přípravky a prostředky, které se nevstřebaly do rýh nebo škrábanců je třeba setřít do sucha. Pro větší povrchové rýhy je však nutné použít již profesionálnější péči  a to broušení, nové lakování atd. Samozřejmě je nutné volit metodu podle povrchové úpravy. V dalším článku se budeme zabývat odstraňováním skvrn z nábytku.

 

Zdroje:

http://www.yankeemagazine.com/article/resources/wood-furniture-scratches

http://artisansofthedesertstudio.com/furniture-care

http://thesecretyumiverse.wonderhowto.com/how-to/10-diy-ways-repair-nicks-and-scratches-wooden-furniture-0145318/

http://vermontwoodsstudios.com/content/furniture-care

http://www.oakfurnitureland.co.uk/page/treating-hardwood-furniture.html

Nenechte si ujít žádnou výhodnou akci

Zaregistrujte se k bezplatnému zasílání novinek a akcí z našeho obchodu přímo na váš email.

Dovoz zdarma

Na vybrané produkty
 po celé ČR

Výnos

Nábytek vám vyneseme
až do bytu

Splátkový prodej

Nakupte
na splátky

Nízké ceny

Garance trvale
nízkých cen