Osvětlení v interiéru

  • 2015-10-11
  • 0
  • Pavel Cahlík
Osvětlení v interiéru

Doba, kdy jste si vystačili s jedním centrálním svítidlem, dávno pominula. V případě počtu a druhů osvětlení v domácnosti není minimalizmus na místě. I v bytě v panelovém domě se dá vymyslet rozložení osvětlení tak, aby splňovalo dnešní standardy.

Centrální osvětlení vás zklame ihned, pokud se budete snažit v takové místnosti přečíst alespoň pár stran z vaší milované knihy. Tomuto konceptu opravdu již odzvonilo. A to neříkám, že byl správný. Pokud chcete v domácnosti přirozeně fungovat i bez denního světla, budete potřebovat celou řadu umělých světelných zdrojů.
 
 

A co je tedy potřeba osvětlit a jak? 

Vezměme si například obývací pokoj. Kromě centrálního osvětlení, které může být řešeno i jen jako nouzové, by u sedacího nábytku mělo být umístěno osvětlení, které je určeno pro  čtení nebo pro navození náladového osvětlení (může směřovat na stěnu nebo strop). Tento zdroj ulevuje očím i při sledování televize v nočních hodinách. 
 
Vhodné je osvětlit i místo za televizí. Ulevíte tak očím. Můžete použít malou lampičku nebo dnes tolik populární LED pásky. Ty mají nízkou spotřebu a na některých můžete dokonce volit z více barev. Pozor jen na příliš agresivní tóny - nechcete si z prostoru, ve kterém máte relaxovat, udělat diskotéku. 
 
 

A jak dál? 

Máte-li obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelním prostorem, pak budete zcela jistě řešit i osvětlení těchto míst. U jídelního stolu je dobrou volbou polohovatelné závěsné svítidlo, které dokáže navodit intimní atmosféru při večeři ve dvou, a nebo kompletně osvětlit místnost při rodinné sešlosti. Nad jídelní stůl ale vždy vybírejte světlo, jehož stínidlo zaručí, že hosté nebudou oslnění - tz. kužel světla míří na stůl.
 
Osvětlení v kuchyni je zcela samostatná kapitola. Zde musí být především dostatečně nasvícena pracovní deska a další místa, kde se krájí, seká a jinak připravují pokrmy - a to ze zcela logických a zřejmých důvodů. Dobrou volbou jsou žárovky, které mají poněkud studenější podání bílé (světlo se zdá být až modré). V jejich svitu jsou totiž nejlépe rozeznatelné detaily. 
 
Zbytek osvětlení v domácnosti si popíšeme v jednom z následujících článků. 
Pavel Cahlík

Autor zprávy

Pavel Cahlík je interiérový designér, který prošel ostravskou školou AveArt. Je zastánce jednoduchého funkčního designu bez zbytečných dekorací. Navrhuje interiéry, které nemusí být za každou cenu protkané designovými ikonami. Volný čas se snaží trávit ve Skandinávii.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
521
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter