Doprava zdarma, Víkendové rozvozy SLEVY AŽ 50% Platí pro vybrané produkty. Rozvoz nábytku včetně VÍKENDU - Neváhejte ani minutu...
Ještě pár dní...
Ještě pár dní...

Plánování kuchyně, aneb ergonomie vs. design?

Cítit se bezpečně a pohodlně je představa nejednoho z nás. Cítit se dobře v místnosti, kde se odehrává velká část našeho života, je poté ještě důležitější. Prostředek k dosažení těchto cílů se nazývá ergonomie.

Ergonomii bychom si mohli charakterizovat jako vědu, která se zabývá vztahem lidského těla a předmětů, kterými jsme obklopeni. Můžeme také říci, že se jedná o odvětví, jež nám přizpůsobuje předměty přesně na míru. Ergonomie si získala mnoho zastánců, a to nejenom v lékařství, nýbrž i v umění, technologickém průmyslu či designu.

K tomu, aby naše kuchyně byla uživatelsky a ergonomicky přívětivá, musí splňovat několik předpokladů. Asi nejznámějším bodem je její sestavení do jednotlivých zón. V mnoha odborných časopisech naleznete hned několik možností rozložení. Kuchyně však nejčastěji stavíme podle třízónového pravidla. To znamená, že tento domácí prostor rozlišujeme na zónu skladování potravin, zónu vaření a mycí centrum. Tyto tři sektory by měly odpovídat třem vrcholům rovnostranného trojúhelníku, přičemž vzdálenost mezi nimi by měla odpovídat minimálně devadesáti centimetrům.

Více než polovinu času v kuchyni strávíme nad dřezem

Ergonomie kuchyně ale nespočívá jenom v plánování zón. Dalšími neméně důležitými předpoklady jsou například: umístění kuchyňských skříněk, vhodný výběr spotřebičů, dokonalé osvětlení, design, podlaha, tvar kuchyňské linky, atd.

Věděli jste, že u dřezu strávíme více než polovinu času práce v kuchyni? Věda, jako je ergonomie zde hraje velmi důležitou roli. Všeobecně se doporučuje, aby byl dřez umístěn cca pět centimetrů nad úrovní ohnuté ruky, přičemž uvažujeme o paži nad pasem. V praxi to znamená, že dřez umísťujeme do výšky 90 – 105 cm. Na každé straně dřezu by měly být odkládací plochy. Jedna plocha, blíže k varné části, musí být kratší, abychom měli vodu téměř na dosah vaření.

Varné plochy zase umísťujeme asi patnáct centimetrů pod úrovní ohnuté ruky. Zde dbáme taktéž na to, aby tato zóna nebyla umístěna pod okny nebo v rohu místnosti. U plynového sporáku se totiž může snadno stát, že nám závan větru zhasne plamen.

 

Různé výšky pracovních ploch zajistí lepší pohodlí i bezpečnost

Pracovní plochu pro přípravu jídla umísťujeme do výšky od 82 do 100 cm. Zde je důležité uvědomit si, že výška pracovních ploch pro přípravu pokrmů a pro práci s menšími spotřebiči, je odlišná. Pracujeme-li právě s menšími spotřebiči, měli bychom pracovní plochy umístit 15 – 25 cm pod úroveň ohnuté paže.

V odkládacích a skladovacích zónách pak dbáme na to, aby byly všechny potraviny, koření a pomůcky vždy nadosah. Větší pracovní plochu umísťujeme v okolí lednice. Nejčastěji používané potraviny umísťujeme na dobře dostupná místa, v úrovni našich očí.

Přestože se zdá, že díky těmto pravidlům není prakticky možné, dosáhnout taktéž designového řešení našich kuchyní, není to tak úplně pravda. Mnozí dodavatelé myslí na ergonomii již při výrobě, proto není problémem, zapracovat ergonomickou stránku do vaší nové kuchyně.

Nenechte si ujít žádnou výhodnou akci

Zaregistrujte se k bezplatnému zasílání novinek a akcí z našeho obchodu přímo na váš email.

Dovoz zdarma

Na vybrané produkty
 po celé ČR

Výnos

Nábytek vám vyneseme
až do bytu

Splátkový prodej

Nakupte
na splátky

Nízké ceny

Garance trvale
nízkých cen