Pryč se skvrnami z dřevěného povrchu

  • 2014-03-11
  • 0
  • Nábytek Elegance

Dřevěné stoly, židle, botníky a jiné namáhané části nábytku používáním trpí. Rychle se na nich mohou objevit skvrny různého původu. To je třeba si včas uvědomit a snažit se předejít vzniku skvrn a udělat k tomu preventivní kroky, jako je používání ochranných nátěrů, ubrusů, apod. Někdy se i přes veškerou opatrnost něco vylije nebo povrch zničí horký hrnec či jiná nádoba. Samozřejmě je radno odstraňovat původce skvrn z nábytku co nejdříve.

V prodejnách najdete výrobky, kterými se dají odstranit skvrny, ale jsou spíše pro profesionální využití restaurátory. Proto je třeba se vždy poradit, jak se používají a který je vhodný pro ten daný nábytek. Nicméně je možné se porozhlédnout v domácnosti a použít již zakoupené a běžně dostupné materiály.

Vaječné skvrny, tuk a krém

Mastné věci, které jsou čerstvé, lze odstranit savým papírem. Pokud již jsou tukové skvrny v pokročilejším stádiu, lze je odstranit saponátem. Saponát použijeme i na odstranění skvrn z vajíčka a to tak, že prostředek na nádobí smícháme s vodou a vytvoříme velké množství pěny. Na povrch nanášíme čistou houbou nebo hadříkem jen pěnu. Doporučuje se stírat po směru vláken dřeva až do zničení skvrny. Po odstranění se otře povrch hadříkem s čistou vodou a následně se dalším hadříkem vytře do sucha. Je nutné se vyhnout abrazivním prostředkům, protože mohou poškodit dřevo.

Spáleniny

Zuhelnatělá, hlubší místa je dobré zbrousit. Na povrchové, menší popáleniny může pomoci odlakovač. Naneste odlakovač na nehty na kousek vatového tampónu a potírejte místa spálení až do zmizení. Pokud jsou okraje ještě znatelné, oškrábejte je jemně malým nožem. Plochy po spálení je třeba vyplnit. Nejlepší je štětcem či stříkačkou vložit do vytvořených děr neředěné ředidlo.

jídelní rohová lavice

Voda

Na odstranění značek od vody použijte olej, čím dříve, tím lépe. Vetřete a nechte působit alespoň 3 hodiny, poté setřete. Pokud skvrna nezmizí, použijte zubní pastu, ta umí působit abrazivně. Pro odolnější skvrny je možné přidat do pasty jedlou sůl. Při použití je třeba vyvinout tlak na povrch. Nejodolnější známky vody odstraňte za pomocí hadříku a ředidla. Avšak pozor na použití ředidla, odzkoušejte nejprve na skryté části stolů, židlí či jiného dřevěného nábytku.

Voskové pláty

Do lahvičky s pumpičkou přidejte vodu a trochu amoniaku (případnou náhradou může být ocet). Následně nastříkejte na povrch. Nechejte působit nějakou tu minutku a setřete hadříkem. V případě neúplného odstranění je třeba postup opakovat.

Nakonec se doporučuje po všech vyčištěných druzích skvrn povrch dřevěného nábytku ošetřit. Použít doporučujeme vhodný vosk nebo leštidlo. Vosk se nechává zaschnout a pak je nutno povrch přeleštit. Když jsou již skvrny a poškození rozsáhlejší, je nutné použít nový nátěr.

 

Zdroje:

http://www.howtocleanstuff.net/cb/guides/clothing-and-fabrics/furniture/

http://www.dummies.com/how-to/home-garden/home-improvement.html

http://voices.yahoo.com/how-hide-remove-cigarette-burns-wood-furniture-524323.html

http://www.homefamily.net/how-to-remove-water-stains-from-wood-furniture/

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
493
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter