Seriál o barvách: Jak na barvy v interiéru I.

  • 2013-10-25
  • 0
  • Pavel Cahlík
Seriál o barvách: Jak na barvy v interiéru I.

Najít vhodnou barvu do interiéru je občas výzva i pro zkušeného bytového architekta. Barva nevyjadřuje jen vkus klienta, ale závisí na ni i vyznění jednotlivých kusů nábytku a v konečném důsledku i celé místnosti.

Jak na barvy v interiéru I.

Najít vhodnou barvu do interiéru je občas výzva i pro zkušeného bytového architekta. Barva nevyjadřuje jen vkus klienta, ale závisí na ni i vyznění jednotlivých kusů nábytku a v konečném důsledku i celé místnosti.

Barvy mohou dokonce ovlivnit i to, jakou náladu budete v onom pokoji mít. Nevěříte? Představte si, že jste v sytě červené místnosti a poté přejdete do čistě bílého pokoje. Určitě i jen pouhá představa těchto místností ve vás vyvolá zcela jiné pocity.

Takže jak na to? Zkusme si nastínit základní pravidla, jak s barvami zacházet.

V poslední době je velmi oblíbená žlutozelená barva. To proto, že ne každý snese univerzální chladné tóny bílé či šedé. Žlutozelená barva je přívětivá, veselá, přírodní a opticky dokáže prostor zvětšit. Ještě povzbudivější je barva žlutá, ale s ní bychom měli být opatrní. Hodí se především do jídelen a pracoven, kde povzbudí k práci nebo k jídlu.

Pokud hledáte spíše chladnější barvy, měli byste zapátrat v modrýchmodrozelených odstínech. Toto jsou barvy vhodné pro kuchyně či koupelny. Ale pozor. Prostor opticky zúží. Stejný optický klam nastane, pokud použijete modrofialovou barvu. Svůj nedostatek ale vyváží výsledným pocitem elegance a slavnostního nádechu celé místnosti.

Ptáte se kam se ve všech těch barvách ztratila bílá? Bílá je snad všem barvám nadřazená – je to „klasika“. Bílou nic nezkazíte. V poslední době bílou pomalu začíná dohánět šedá. Dalo by se říci, že šedá se stává „novou bílou“. Obě barvy můžete kombinovat prakticky s jakoukoliv dalším barevným odstínem a vlastně s čímkoliv, co vás napadne. Na šedé vynikne i například kuchyňská linka.

Pokud do svého interiéru ovšem hledáte nějakou odvážnější barvu, tak sáhněte po červené. Je to dynamická, povzbuzující barva, která dodá energii snad každému prostoru. Nicméně pozor – ve velkém množství může deptat nebo dokonce vyvolat pocit úzkosti.

A z posledních řádků vyplývá i hlavní pravidlo pro zacházení s barvami – nic se nemá přehánět (ostatně to platí v celém interiérovém designu a vlastně i v životě). S barvami se musí zacházet šetrně. Pokud nevlastníte sídlo o 25 pokojích s čtyřmetrovými stropy, musíte dodržovat základní pravidla. O nich ale více v dalším příspěvku.

Pokud do svého interiéru ovšem hledáte nějakou odvážnější barvu, tak sáhněte po červené. Je to dynamická, povzbuzující barva, která dodá energii snad každému prostoru. Nicméně pozor – ve velkém množství může deptat nebo dokonce vyvolat pocit úzkosti.

A z posledních řádků vyplývá i hlavní pravidlo pro zacházení s barvami – nic se nemá přehánět (ostatně to platí v celém interiérovém designu a vlastně i v životě). S barvami se musí zacházet šetrně. Pokud nevlastníte sídlo o 25 pokojích s čtyřmetrovými stropy, musíte dodržovat základní pravidla. O nich ale více v dalším příspěvku.

Pavel Cahlík

Autor zprávy

Pavel Cahlík je interiérový designér, který prošel ostravskou školou AveArt. Je zastánce jednoduchého funkčního designu bez zbytečných dekorací. Navrhuje interiéry, které nemusí být za každou cenu protkané designovými ikonami. Volný čas se snaží trávit ve Skandinávii.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
467
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter