Teplo v interiéru a nábytek

  • 2015-10-21
  • 0
  • Pavel Cahlík
Teplo v interiéru a nábytek

S blížící se zimou opět v mnohých domácnostech vyvstává problém s teplotní pohodou. Skloubit požadavky všech členů domácnosti bývá velmi složité. Často se při tom zapomíná na potřeby nábytku.

Ano, možná to zní poněkud úsměvně, ale i váš nábytek nemusí dobře snášet všechny teplotní výkyvy během topné sezóny. Přitom můžete nesprávným topením některé kusy i nenávratně poničit. Jejich nahrazení není pak levnou záležitostí. 
 

Ideální teplota a základní zásady

Obecně by se dalo říci, že ideální teplota v místnostech, ve kterých se během dne pohybujeme, by měla být mezi dvaceti a jednadvaceti stupni. Zde je potřeba ale rozlišit mezi rodinným domem a bytem v panelové výstavbě. Samozřejmě to závisí i na osobních preferencích.
 
Asi nemusím zmiňovat, že v zimních měsících by před topnými tělesy nebo radiátory neměl stát žádný kus nábytku. Účinek topení ale ovlivňují i záclony a závěsy. Během topné sezóny byste měli volit kratší a prodyšnější kusy těchto bytových textilií. 
 
Složitější je to v případě podlahového vytápění v rodinných domech. Tam by již před samotnou instalací mělo být známé rozvržení interiérových prvků. Podlahové topení by totiž nemělo být umístěno pod předměty, které budou na daném místě trvale instalovány - skříně, kuchyňská linka nebo lednička. V nejhorším případě by mohlo dojít k rozklížení či rozpojení spojů a zničení nábytku. 
 

Topte, ale správně

Teplota není to jediné, co rozhoduje o kondici nábytku a vaší pohodě. Stejně důležitým faktorem je vlhkost. Právě během zimy se především v panelových domech do místností dostává suché teplo, které rozhodně není prospěšné. 
 
Vlhkost v interiéru by během zimních měsíců neměla klesnout pod 45 %. Pokud se suchým teplem bojujete, tak doporučuji si pořídit zvlhčovač vzduchu a vlhkoměr. Stejně tak byste o svůj nábytek měli v zimě intenzivněji pečovat. Na dřevěné plochy používejte přípravky se včelím voskem. Ten zakonzervuje povrch a zabrání vysušování. Topení čistěte pravidelně vlhkou vodou s trochou běžného mýdla. Do této směsi můžete přidat i oblíbený vonný olej, který místnost provoní, jakmile se topení zahřeje. 
Pavel Cahlík

Autor zprávy

Pavel Cahlík je interiérový designér, který prošel ostravskou školou AveArt. Je zastánce jednoduchého funkčního designu bez zbytečných dekorací. Navrhuje interiéry, které nemusí být za každou cenu protkané designovými ikonami. Volný čas se snaží trávit ve Skandinávii.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
507
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter