Umělý ratan je elegantním řešením pro vaši zahradu či pergolu

  • 2014-06-26
  • 0
  • Nábytek Elegance

Ratan jako takový je získáván z lián palmy, rostoucí v tropických oblastech Indonésie a Filipín. Umělému ratanu pak nepropůjčil jenom jméno, nýbrž i kvalitu. Díky oblíbenosti přírodního ratanu, mohl i jeho umělý nástupce, doslova ovládnout svět.

V době, kdy si sedáme ke krbu na pergole, přemýšlíme, jak toto místečko ještě více zútulnit. Ideálním řešením je výběr umělého ratanu. Inu, co se týče umělého ratanu, jeho éra začala právě na našich zahradách, na pergolách a verandách. Dnes jej nalezneme i v dalších částech našich domácností.

 

Ratan a jeho tisíciletá cesta až k nám domů

Jak to tedy všechno začalo? To se musíme přenést o více než dva tisíce let nazpět, do oblasti kolem dnešní Sýrie a Iráku. Právě v těchto místech je zaznamenán první velký boom nábytku, vyrobeného z přírodního ratanu. Pomocí ruční techniky omotávání předmětů, tzv. pleteniny, se tamní zruční nábytkáři pokoušeli vytvořit nový, dekorativně zajímavý nábytek.

Jejich snaha se povedla. Svědčí o tom i fakt, že se ratanové výrobky přenesly do dalších míst, třeba do antického Řecka nebo do Říma. Viktoriánská doba znamenala další vrchol. A to sice proto, že každý chtěl mít kus exotiky ve své domácnosti. Právě ratan představoval ideální dekoraci do britského bytu. Posledním mezníkem je současnost, kdy na oblibu tohoto materiálu zareagovaly nábytkářské firmy a vytvořily univerzální, praktický a cenově dostupný umělý ratan.

Polyratan dominuje díky své pevnosti a voděodolnosti

Výroba nábytku z pravého ratanu je složitým procesem, což v dnešní době představuje nemalý problém. Naopak umělý ratan, který se nejčastěji vyrábí z lehkých a pružných plastů, třeba polyetylenu, je pevný, recyklovatelný a voděodolný. Díky těmto vlastnostem si získal svou oblibu.

Důležitou roli při výběru a nákupu výrobků z umělého ratanu hraje konstrukce, z níž je nábytek vyroben. Rozeznáváme rámy dřevěné, ocelové a hliníkové. Nevýhoda dřevěné varianty zahradního nábytku tkví v tom, že poměrně často plesniví. Nebo-li, vlhkost tomuto typu rozhodně neprospívá. Jednou z alternativ je například ocelová konstrukce ratanového zahradního nábytku, která ale bývá o poznání těžší. Ideálem jsou hliníkové konstrukce, které se pyšní lehkou váhou a dostatečnou výdrží.

Údržba umělého ratanu, nebo jinak polyratanu, je naprosto bezproblémová. Protože tento typ materiálu téměř nepropouští vodu, můžeme jej omýt, otřít suchým hadrem a znovu používat. V zimě nábytek přikryjeme plachtou, anebo uklidíme pod střechu.

Kromě zahradního nábytku se dnes z polyratanu vyrábí i sedací nábytek, lehátka, květináče, ale třeba také postele nebo sedací soupravy. Vyplétaný ratanový nábytek pak působí tak, jakoby byl vyroben z přírodního ratanu.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
561
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter