Vánoční stromeček

  • 2015-12-13
  • 0
  • Pavel Cahlík
Vánoční stromeček

Museli byste hledat opravdu dlouho, abyste nalezli jiný natolik ikonický symbol Vánoc, než je vánoční stromek. Starobylý zvyk stále odolává invazi novinek a hektické době, která tradicím nepřeje.

Věděli jste, že původem německý zvyk zdobení stromu v místnostech pronikal na naše území až v 19. století? Že se nejednalo o nikterak násilnou záležitost svědčí fakt, že v odlehlých místech naší vlasti byste s pojmem vánoční strom narazili i na začátku 20. století. 

 

Umělý či přírodní

Spor, který je podobný tomu, jestli šípkovou nebo se zelím. Zde na jedné straně stojí ekologie a na druhé tradice. Umělý stromek zcela jistě nezatíží životní prostředí tolik, jako ten živý. Ale i toto tvrzení v poslední době nemusí obstát. Samozřejmě tím nemám na mysli požár nebo jinou neekologickou likvidaci umělého stromu. Trend živých stromků v květináči, které můžete po Vánocích opět zasadit do přírody, nabývá na oblibě i v Čechách. 

Pokud zůstaneme u opravdu tradičního živého stromku, tak asi většina Čechů šáhne po smrku ztepilém. Je to i ta nejlevnější varianta. Možná i proto, že jeho jehličí nezvládá dobře teplo a brzo opadá. Pokud se ze svého smrčku chcete radovat déle, tak si pořiďte smrk pichlavý nebo bílý. Jedle je pro všechny milovníky perfekcionismu. Má povětšinou dokonalou korunu a jehlice neopadávají tak snadno. 

V mé domácnosti má ale své místo vždy jistá borovice. Z mého pohledu je to pravý symbol Vánoc. Ptáte se proč? Vždy když ji kupuji, mám pocit, jako bych si bral štěně z útulku, které nikdo nechce. Je nedokonalá, často špatně rostlá a lepkavá. Ale se správnou dekorací se vždy vyloupne do neskutečné krásy.

 

Jak ozdobit a umístit

A když jsme u toho zdobení. Je na každém, zda převládne tradice nebo aktuální trend. Obě varianty potěší. Vánoční barvou roku 2015 je vínová a fialová. S oběma můžete volně kombinovat např. stříbrnou a s opatrností i zlatou. Máte nějaké tradiční ozdoby, které se do této kombinace nehodí? A kdo říká, že musí viset na stromečku? Zkuste je naaranžovat do skleněné vázy nebo misky. 

Rozhodně, ale opravdu rozhodně, se ujistěte, že jste stromeček správně a bezpečně umístili a zabezpečili proti převržení. Obzvláště pokud jste si domů přinesli vzrostlejší exemplář. Nešetřete a zainvestujte do stojanu, který můžete zatížit vodou či kameny. Vyplatí se i korunu zafixovat pomocí silonového lanka na minimálně dvou stranách. Snažte se strom umístit do rohu, který není v žádné z komunikačních liniích vašeho obydlí. 

Šťastné a hlavně klidné Vánoce!

 

 

Pavel Cahlík

Autor zprávy

Pavel Cahlík je interiérový designér, který prošel ostravskou školou AveArt. Je zastánce jednoduchého funkčního designu bez zbytečných dekorací. Navrhuje interiéry, které nemusí být za každou cenu protkané designovými ikonami. Volný čas se snaží trávit ve Skandinávii.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
763
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter