Víte, co je to eklektický styl?

  • 2016-05-24
  • 0
  • Pavel Cahlík
Víte, co je to eklektický styl?

Vždy, když se dostanu do situace, kdy se mi dva nebo více kousků v interiéru k sobě nehodí, tak s nadsázkou tvrdím, že jde eklektický styl. Samozřejmě je to dost nadnesené, ale tento styl opravdu existuje a má své skalní fanoušky i odpůrce.

Eklektický styl si můžete zjednodušeně představit jako kombinaci starého a nového. Interiér v tomto stylu může působit jako náhodně tvořený, ale opak je pravdou. Většinou patří k tomu nejtěžšímu, do čeho se můžete pustit.

 

Zásady

Žádné zásady nejsou. Klidně kombinujte starožitné předměty s moderním uměním nebo etno doplňky. Použijte zvířecí kůži místo koberce, na ni postavte starý divan, který můžete nechat moderně přečalounit a k němu postavte technicistní konferenční stolek.

Snad by tu byla jedna zásada: žádný vzor, kus nábytku nebo doplněk by se v místnosti neměl objevovat dvakrát a nebo se stejným vzorem. Tím byste porušili samotnou podstatu eklektického stylu. 

 

Eklektický interiér je především o nastylování

Výhodou je, že vytvoříte svébytný, osobitý design, který se bude rozhodně odlišovat od dnešních chladných „piteven“, ve kterých se mnozí snaží žít. Nevýhodou je, že se celý interiér může přeměnit na směsici kusů nábytku, která bude v konečném důsledku působit rušivě.

A právě z tohoto důvodu si více než kde jinde musíte vyhrát s „čančáním“. Budete potřebovat různé odkládací a konzolové stolky. Spoustu lamp a různorodých doplňků včetně zrcadel a svícnů. Zcela jistě se budete muset vydat do knihkupectví nebo do antikvariátu a pořídit nějaké velké knihy s krásným hřbetem, které následně položíte na stolky jako dekoraci.

 

Látky a barvy

Čemu se rozhodně nevyhnete, bude pečlivý výběr látek. V eklektickém designu to jsou především zvířecí a orientální geometrické vzory. Prakticky každý látkový předmět v takto laděné místnosti musí mít svůj vlastní výrazný vzor.

Na kombinaci barev nezáleží. Můžete se samozřejmě držet barevných kombinací, jak jsme si je popisovali v jednom ze starších článků. V tomto případě si ale barevným kolem nemusíte dělat hlavu. Růžová s béžovou? Bez problémů!

Pavel Cahlík

Autor zprávy

Pavel Cahlík je interiérový designér, který prošel ostravskou školou AveArt. Je zastánce jednoduchého funkčního designu bez zbytečných dekorací. Navrhuje interiéry, které nemusí být za každou cenu protkané designovými ikonami. Volný čas se snaží trávit ve Skandinávii.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
471
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter