Výběr podlahové krytiny

  • 2014-09-19
  • 0
  • Pavel Cahlík
Výběr podlahové krytiny

Sousloví “vezmeme to od podlahy” není pouhá fráze. Skrytou moudrost, kterou těchto pár slov v sobě nese, by si měl každý, kdo rekonstruuje či zařizuje své obydlí, vzít k srdci. A proto se dnes podíváme na výběr podlahové krytiny.

Na podlahu si můžete položit prakticky cokoliv

Výběr jednotlivých krytin je dnes doslova nepřeberný. Čechy tolik milovaná “plovoučka” není, jak by se mohlo snad zdát, jedinou možností. Jaké jsou tedy možnosti? Od laminátové podlahy (plovoučky) přes všemožné typy dřevěných krytin nebo keramické dlaždice až po PVC nebo anhydridové stěrky.

A to ještě nejsou všechny možnosti. Takže jak při výběru postupovat? Pro mnohé bude asi prvním kritériem cena. Samozřejmě je to důležitý faktor, při jehož zohlednění jednoznačně vyhraje laminátová podlaha. Vzor na této krytině tvoří fólie s fotografií, která je velmi zjednodušeně řečeno “zalaminována”. Z tohoto výrobního procesu plynou výhody a nevýhody. Je poměrně barevně stálá, zvládne i trochu “drsnější” zacházení, ale škrábance a rýhy již nelze lehce opravit.

A proč se říká ji říká “plovoučka”? Není totiž pevně spojena s povrchem a tzv. plave. Pokud budete šetřit i na vrstvě, která ji odděluje od podkladu, tak si zaděláte na pěkné problémy. Obzvláště kroková izolace je především v panelových domech naprostý základ. Pokud tedy nechcete, aby vaši sousedé slyšel každý váš pohyb.

Dřevo je univerzální

To věděli i naši předci a tak byste v minulosti hledali jiný druh podlahy poměrně obtížně (i když mu zdárně v 60. letech konkurovalo PVC, které dnes zažívá vydařený návrat). Je jedno zda si vyberete parkety, selská prkna nebo palubky. Díky speciálním úpravám si dřevěné podlahy můžete vychutnat i v kuchyních. Do koupelen se poté doporučují podlahy z exotických dřevin, které vlhkost snášejí ještě lépe. Ty jsou ovšem již opravdu cenově náročné.

Dřevěnou podlahu můžete opakovaně zbrousit a propůjčit ji zcela nový vzhled. To samozřejmě nemůžete dělat donekonečna, ale vyhnete se tak výměně celé podlahové krytiny při odstraňování “nehod”.

Další alternativy

Na trhu je opravdu mnoho dalších alternativ. Mnohými zatracovaná dlažba se těší stále velké oblibě. Pokud se chcete zbavit spár, můžete si připlatit a pořídit si přesně kalibrované dlaždice, které nevyžadují spárovací hmotu. Nebo rovnou zainvestovat do anhydridové stěrky, která krásně vyrovná nerovnosti a vytvoří bezespárou plochu, která se velmi snadno udržuje.

Pavel Cahlík

Autor zprávy

Pavel Cahlík je interiérový designér, který prošel ostravskou školou AveArt. Je zastánce jednoduchého funkčního designu bez zbytečných dekorací. Navrhuje interiéry, které nemusí být za každou cenu protkané designovými ikonami. Volný čas se snaží trávit ve Skandinávii.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
448
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter