Výběr sedací soupravy

  • 2014-06-16
  • 0
  • Pavel Cahlík

Vybrat správnou “sedačku” není rozhodně činnost, kterou byste zvládli za jedno odpoledne. Tedy pokud vám nezáleží na kvalitě a na době, po kterou budete na sedací soupravě sedávat. Vybrat tento kus nábytku ovlivňuje nespočet faktorů.

Co zohlednit

První otázka by vždy měla souviset s prostorem, do kterého bude sedací souprava umístěna a kolik míst by měla poskytovat. Vždy je dobré si předem říci, kde bude sedět návštěva. Tak jednoduše zjistíte, jaké máte možnosti a jak by mělo vypadat rozmístění sedacího nábytku. Ano, nemusí se nutně jednat pouze o jeden kus.

V panelových bytech je stále jakýsi “standard” sedací soupravu dělit na 2(3) + 2x1. To znamená, že na malém prostoru je jeden dvoj-, popř. trojsedák a dvě křesla pro jednu osobu. Toto rozložení je do místností, které mají pod 15 m2 absolutně nevyhovující. Poskytuje sice dostatek místa i pro návštěvu, ale opticky zabere celý prostor. Zde byste měli vždy popřemýšlet o menších sedacích soupravách.

Kožená x látková a další faktory

Důkladně se rozmyslete, jakou hloubku sedáku budete požadovat (standard se pohybuje kolem 60 cm). Zda si vystačíte s nízkým opěradlem, bude záviset na tom, jak moc si přejete se na sedačce opírat. Dalším faktorem, který s předchozím částečně souvisí, jsou volné polštáře. Některé sedací soupravy zcela rezignovaly na opěradla a mají pouze tyto polštáře. Ty jsou stejně nevhodné na podepření zad, jako nízké sedací soupravy. Další faktorem je tak pevnost materiálu výplně sedací soupravy. Pro seniory bude zcela zásadní polohovatelnost jednotlivých částí a pro rodiny s dětmi poté úložné prostory či rozložitelnost na nouzové lůžko. V tomto případě se doporučuje pořídit rozkládací sedací soupravy s úložným prostorem.

Až si zodpovíte všechny tyto otázky, zůstane před vámi asi ta nejzásadnější - volba materiálu potahu. Zde se můžete rozhodovat mezi látkovou a koženou variantou. Obě mají svá pro a proti. Látka je levnější, ale hůře odolává nečistotám (pokud nepočítáme drahé úpravy s teflonovou složkou). Kůže vydrží více, ale je o poznání dražší. Navíc - dovedete si představit malé dítě či domácího mazlíčka na bílé kožené sedačce?

 
 
 
Pavel Cahlík

Autor zprávy

Pavel Cahlík je interiérový designér, který prošel ostravskou školou AveArt. Je zastánce jednoduchého funkčního designu bez zbytečných dekorací. Navrhuje interiéry, které nemusí být za každou cenu protkané designovými ikonami. Volný čas se snaží trávit ve Skandinávii.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
460
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter