Záclony nebo žaluzie? Co je pro interiér vhodnější?

  • 2016-02-15
  • 0
  • Pavel Cahlík
Záclony nebo žaluzie? Co je pro interiér vhodnější?

Zastínění interiérů patří v našich končinách k dobrému zvyku. I když i v této oblasti se začíná projevovat jistá ležérnost a některé domácnosti si již se záclonami či jiným typem zastínění hlavu nelámou.

Patříte-li společně se mnou do skupiny, která si své soukromí snaží chránit, tak jste si zcela jistě již podobnou otázku, jako je ta z nadpisu, položili. Jak jste toto dilema vyřešili? Preferujete textil nebo spíše žaluzie?

 

Nestárnoucí klasika

Problém je v tom, co chcete nazvat klasikou. Již na zámcích měli před okny dřevěné okenice a interiér zdobil honosný textil. Dnes jako „klasiku“ vnímáme spíše záclonu a závěs. Žaluzie do českých interiérů přinesla až 90. léta. Do té doby jsme se lopotili se žlutými papírovými roletami. Na tyto časy ale raději zapomeňme. 

Pokud si pořizujete záclony a závěsy, tak opět platí jednoduchá poučka – méně je více. Nesnažte se vybírat závěsy s velmi výraznými motivy. Budou zbytečně poutat pozornost. Samozřejmě pokud je to váš cíl, tak směle do toho. Závěs by také měl ladit se zbytkem vybavení. Zkuste vybírat z analogických nebo monochromatických barev. Pokud se vám to nehodí, tak vyhledejte barvu doplňkovou. 

Pravidlo ohledně vzoru platí i pro záclonu. Dnešní (i ty starší) interiéry mají v sobě tolik krásných kusů nábytku, že je škoda od něj odvádět pozornost a poutat ji na záclonu. Navíc pokud vyberete záclonu s výrazným motivem, budete mít problém ho sladit se zbytkem interiéru.

 

Žaluzie

Musím tak trochu přiznat, že jsou pro mne žaluzie v interiéru cizorodým prvkem. Z mého pohledu je to plechová bariéra, kterou se oddělíte od exteriéru. Problematické jsou i co se propustnosti světla v „otevřeném“ stavu týče. V pokoji se vám rýsuje scenérie ne nepodobná vězení.

Ale i tak mají své opodstatnění. Především pomáhají interiér chránit před předehříváním. Tento jejich primární účel můžete doplnit i účel estetický. Pokud se rozhodnete pro žaluzie vyrobené ze dřeva, můžete poměrně snadno do interiéru vnést kousek přírody. Dřevěné žaluzie si navíc můžete vybrat v několika odstínech. 

Žaluzie vás ochrání i před nechtěnými pohledy zvenčí Pokud máte tu možnost, volte žaluzie exteriérové. Mají všechny funkce a navíc fungují i jako zábrana proti zlodějům. Jsou sice trochu robustnější, ale jejich výhody převažují. 

Pavel Cahlík

Autor zprávy

Pavel Cahlík je interiérový designér, který prošel ostravskou školou AveArt. Je zastánce jednoduchého funkčního designu bez zbytečných dekorací. Navrhuje interiéry, které nemusí být za každou cenu protkané designovými ikonami. Volný čas se snaží trávit ve Skandinávii.

*Předmět
Jméno Příjmení
E-mail Telefon
*Komentář
Antispamová ochrana
*Údaje označené hvězdičkou jsou povinné
Kategorie nábytku
12 300
produktů
Celkový počet produktů v nabídce.
140
novinek
Počet nově přidaných produktů do naší nabídky.
649
zákazníků
Počet nyní nakupujících zákazníků.
Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme pravidelně informovat o zajímavých akcích, slevách a novinkách.

Poslední newsletter